MIPIM 2019’a Talibiz

MIPIM 2019’a Talibiz

RE360 başladı. Etkinliğe dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM stratejik ortak olarak katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Varank, “MIPIM’e 2019’da adayız. Bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Turkuvaz Medya Grubu’nun medya sponsoru olduğu “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360” dün başladı. Etkinliğe, yerli ve yabancı 700’den fazla üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, finansçı, akademisyen ve şehir plancılarının oluşturduğu etkinliğe MIPIM’in stratejik ortak olarak katılması ise damga vurdu. Bu adımla son iki yıldır İstanbul’da düzenlenmesi için büyük uğraş verilen en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’in Türkiye ayağı için hazırlıklara başlandı.

Hedef 12 Milyar Dolar

RE360’ın açılışı Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ile Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez gerçekleştiriliyor.

Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da yabancıya konut satışından 12 milyar dolar gelir beklendiğini kaydetti. Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşacağını belirten Fatma Varank, “2030’da bu rakamın 8.6 milyar, 2050’de ise 9.8 milyara ulaşacağı düşünülüyor. Nüfusta yaşanacak bu önemli artış inşaat ve gayrimenkul sektörüne olan ilgiyi artırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Yılda 900 Bin Konut

Türkiye’de yaklaşık 19.5 milyon konut olduğunu ifade eden Varank; “Nüfus artışına oranla her geçen gün ülkemizde konut ihtiyacı artarak devam ediyor. Türkiye’de yıllık 900 bin adet konut inşa edilirken, 700 bininin de satışı gerçekleştiriliyor. Bu durum sektörün ekonomimizdeki yerini işaret ediyor. Sektörün büyüklüğü 2012’den bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde seyrediyor” dedi. Varank, inşaat sektörünün gelişimi için bakanlık olarak yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi. Varank, şöyle devam etti: “2020 bizim için geç. Biz MIPIM’e 2019’da adayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bunun için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Potansiyelimiz Çok Yüksek

Türkiye’nin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Avi Alkaş, “Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. RE360’la bu sene MIPIM’i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik.” şeklinde konuştu.

Hedefimiz Ortak Akıl Yaratmak

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’e sektör temsilcileriyle yıllardır eşlik ettiklerini belirten ALKAŞ Genel Müdürü Yonca Aközer, şunları söyledi; “MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reedmidem ile görüşme halindeydik. RE360 Buluşması’nı MIPIM Türkiye öncesi sektörün bir tür ön hazırlığı olarak planladık. İki gün boyunca Rusya, Kazakistan, İngiltere, Ortadoğu ve İtalya’dan katılımcılarımızı ağırlayacağız. Bu da gideceğimiz yolu gösteriyor.”

Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt, RE360’ın Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek geleceği oluşturmak için iyi bir platform olduğuna dikkat çekti.