Konya Hızla Dönüşüyor!

    Konya Hızla Dönüşüyor!

    Konya Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel varlıklarını daha ön plana çıkartarak ilgi çeken şehirde kentsel dönüşüm çalışmalarını hız kesmeden devam ediyor.

    Çalışmalar hakkında bilgi veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay şunları söyledi: “Konya’da Türkiye’ye örnek kentsel dönüşümler yapıyoruz. Neredeyse yüzde 100 mutabakatla bu işler yürüyor” dedi. Altay, projelerinin takdir edildiğini dile getirerek Konya’ya güzel eserler kazandırmak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Çok şükür, yeni sanayi sitemizin temelini atmış durumdayız. Bu önemli bir milat. Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’yi dönüştürüyoruz. Burada 800 bin metrekare taşınacak alan bulunuyor. Belediyemizce 2 bin 856 esnafımızla çalışmalar yapıldı. İlk etapta Sanayi Kentsel Dönüşüm Derneği kuruldu. Dernekten yararlanılarak esnafımızın tamamıyla görüşüldü. Elhamdülillah, esnafla mutabakat sağlandı ve ön protokol imzalandı. Akabinde hem hak sahipleri hem de ödeme şartları belirlendi. Ödeme için de esnafımıza 36 aydan 120 aya kadar vade imkânı sunuldu.”

    “800 bin metrekarelik bir alanda, 2 bin 850 hak sahibinin olduğu bir yerde dönüşümü başarabilmek çok zor bir iştir” diyen Altay, şöyle devam etti: “Elhamdülillah, 2 bin 550 kişiyi taşıdık. Yani yüzde 90 oranda başarılı olduk. Süreçte herhangi bir kırgınlık, tartışma, hiçbir sorun yaşamadık. Konyalı sanayiciye, esnafa teşekkür ediyorum. Onlardan aldığımız cesaretle ilerleme kat ettik. Süreç tamamlandığında 800 bin metrekarelik alanda bir yıkım gerçekleştireceğiz, Konya’ya yakışır bir proje ortaya koyacağız. Yeni sanayi sitesi, eskisinin yaklaşık 2.5 katı büyüklüğünde olacak. Yürüyüş parkurlarını, bisiklet yollarını, otopark alanlarını, kamu binalarını bünyesinde barındıracak. Yollarla ilgili 1 milyon metrekarelik alanın tamamının yapım bedeli TOKİ tarafından karşılanıyor. Bununla ilgili esnafa ücret yansıtılmadı, yansıtılmıyor. Esnaf sadece kendisi için yapılan kapalı alanın arsa bedelini ve inşaat maliyetini ödüyor.”

    Mevlana Çarşısı ve çevresini de dönüştüreceklerini vurgulayan Altay; “Önemli hamleler yaptık, yapıyoruz” dedi. Altay, Konya’nın kalbinde kentsel dönüşüm projesi hayata geçirdiklerini hatırlatarak Mevlana Çarşısı’nda çevre ve iç saha çalışmalarının tamamlandığını ve yıkım faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek: “Burada mayıs ayı itibarıyla kaba inşaatı bitirmeyi planlıyoruz. Altın Çarşı’da ise dükkânlar boşaltıldı. Şu anda yıkım işlemi sürüyor. İnşallah orada da nisan itibarıyla imalata başlamayı ve 2021 içerisinde Altın Çarşı’yı ve Mevlana Çarşısı’nı yeni yüzüyle esnafımıza, Konya’ya, Türkiye’ye lâyık bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımızı iki vardiya halinde tüm hava şartlarına rağmen bir an önce tamamlamak için gece gündüz demeden yoğun olarak sürdürüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.