Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Kalıcı Olacak mı?

Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Kalıcı Olacak mı?

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda, konutta başlatılan KDV ve tapu harcı indiriminin kalıcı hale getirilmesi gündeme geldi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu çatısı altında bulunan ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen emlak odaları başkanlarıyla ATO Congresium’da bir araya geldi.

Gayrimenkul sektörünün gündeminde yer alan konu ve sorunların ele alındığı toplantının açılışında konuşan Baran, inşaat ve gayrimenkul sektörünün Ankara’da önemli bir ekonomik büyüklük oluşturduğunu kaydetti.

İnşaat Sektörünün Payı Yüzde 30

Sektörlerle ilgili komitelerin de gelişmeleri yakından izleyip çözüm ürettiğini söyleyen Baran, inşaat sektörünün gayrisafi milli hasıla içindeki payının yüzde 7-8 seviyesinde olduğunu ve etkilediği diğer sektörlerle birlikte payının yüzde 25-30’a ulaştığını kaydetti.

Emlak Piyasası Hareketlendi

2018 yılının 3. çeyreğinde sektörde yüzde 5,3 küçülme olduğunu söyleyen Baran, “Hükümetin gayrimenkul alımlarında KDV’yi yüzde 18’den 8’e düşürmesi ve emlak alım satımlarında harçları yüzde 4’ten 3’e indirmesi emlak piyasasını hareketlendirdi. Gayrisafi yurt içi hasıla verilerinin 4. çeyrekte de büyüme olarak açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Gayrimenkul Satışları Ele Alındı

Taşınmaz ticaretinin konuşulduğu toplantıda, gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden satılmasına ilişkin düzenleme ve bundan etkilenecek üyeler için yapılabilecek hazırlıklar da ele alındı. Gayrimenkullerin gerçek değerinden satışına başlandığında, halihazırda tapudaki değerlerin çok düşük ve gerçek değerle aradaki farkın çok büyük olacağını belirten Baran, ilk satışların vergiden muaf tutulmasının önemin altını çizdi.

Tapu Harçlarında İndirim Talebi

Satışların, taşınmazın gerçek değeriyle gerçekleşmesiyle tapu harçlarının da çok yüksek tutara ulaşacağı belirtilen toplantıda, tapu harçlarında da indirim yapılmasının gerekli olacağı vurguladı. Konut satışlarında 31 Mart’a kadar geçerli olan KDV ve harç indiriminin kalıcı hale getirilmesinin öneminin anlatıldığı toplantıda, konut satışlarında değer tespiti konusunda sorumlu emlak danışmanlarının yetkilendirilmesi de konuşuldu.