Konut Kredisi Faiz Oranları TBMM’de Gündeme Geldi

Konut Kredisi Faiz Oranları TBMM'de Gündeme Geldi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek, artan konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini, konut alacak vatandaşların mali yükünün azaltılmasının ekonomiye büyük katkısı olacağını söyledi.

Konut Kredisi Faiz Oranları TBMM’de Gündeme Geldi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek, artan konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini, konut alacak vatandaşların mali yükünün azaltılmasının ekonomiye büyük katkısı olacğaını söyledi. İnşaat sektöründe ciddi sıkıntılar görülmeye başlandığına dikkat çeken Şimşek, müteaahhitlerin konut teslimi, daire satışı, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların da daire almak için beklediği aylara girildiğini burada atılacak olumlu adımların inşaat sektörünü canlandırabileceğini söyledi.

Şimşek, “KOBİ destek paketi açıklanmış ve yaklaşık 25 milyarlık bir teşvik paketi Sayın Maliye Bakanı tarafından açıklanmıştır. Biz bunu olumlu buluyoruz. Bununla beraber, inşaat sektörünün kendini toparlayabilmesi için, özellikle konut kredi faiz oranlarının mutlaka ivedi olarak düşürülmesini ve konut alacak insanların mali yükünün azaltılmasını; ikinci olarak, müteahhitlerin KDV alacaklarının ödenmesini ve nebze olsun rahatlamalarını… Bir de ayrıca, müteahhitlere dönük mutlaka ayrı bir destek paketi açıklanmalıdır çünkü inşaat sektörü gerçekten, Türkiye’nin hem büyümesi adına hem istihdam adına lokomotif sektörlerinden biridir. Bununla ilgili, tabii, yatırımcıların da hataları vardır. Bundan sonraki konuta dönük yatırımların da arz-talep dengesi göz önünde bulundurulup yapılması ve Türkiye’nin bir beton yığınına dönüştürülmemesi gerekmektedir.” dedi.