Konak’ın Dönüşümü Bu Yıl Başlıyor

Konak'ın Dönüşümü Bu Yıl Başlıyor

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Göreve geldiği günden itibaren kentsel dönüşüm konusunda gerekli adımları attıklarını vurgulayan Başkan Batur, dünyayı ve Türkiye’yi derinden etkileyen pandemiye rağmen yoğun çalışma temposundan ödün vermeden, imar planları konusunda çalıştıklarını ve tamamladıklarını dile getirdi.

300 hektardan ve 14 mahalleden oluşan bir alanı dönüştürecek Gültepe planında gelinen aşamalar hakkında bilgi veren Başkan Batur, yedi ay sonraya gün verdi. Batur, “Gültepe’de parselasyon planlarına başladık. Bu çalışmalar yedi ay sürecek. Eylül ayında parselasyon planları bitirildikten sonra askıya çıkacak. 2021 sonu ve yeni yılın başından itibaren de sözleşmelere başlayacağız. Önce hangi imar adasında sözleşmeyi bitirirsek, oradan başlayacağız. Vatandaşlarımız beklesin; cefasını siz çektiniz sefasını da siz sürün” dedi. Başkan Batur, planlarda en dikkat çeken detayın sosyal kullanım ve kişi başına düşen yeşil alan miktarındaki rekor artış olduğuna da dikkat çekerken kişi başına planlanan yaklaşık 13 m² donatı alanıyla dünya standartlarının da üzerine çıkıldığını ifade etti.

Gültepe Bölgesi’nin ardından 200 hektarlık ve yine 14 mahalleden oluşan bir alanı kapsayan Beştepeler Bölgesi kentsel dönüşüm planlarının da Mart ayında Konak Belediye Meclisi’nde görüşüleceğini söyleyen Başkan Batur, “Bu proje beni çok heyecanlandırıyor. Kadifekale’nin hemen yanından başlayan Eşrefpaşa Caddesi’ne inen, bir tarafında Cici Park’ın yer aldığı ve Atatürk Maskı’nın hemen karşısındaki alanı dönüştürecek olan bu proje, İzmir’in çehresini değiştirecek planlar” dedi. Batur, Beştepeler planlarında da sosyal altyapı alanlarının iki katına çıkarıldığını ve bölgedeki ulaşım sorununa ilişkin çözümler getirildiğini kaydetti. Başkan Batur, Gültepe ve Beştepeler’in ardından Gürçeşme planlarını da hayata geçireceklerini aktardı.

Gültepe Bölgesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur ve Cengiz Topel; Beştepeler Bölgesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ise Dayıemir, Dolaplıkuyu, İmariye, Selçuk, Aziziye, Tınaztepe, Duatepe, Kocatepe, Çimentepe, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Hasan Özdemir, 19 Mayıs ve Zafertepe mahallelerini kapsıyor. Her iki plan toplam 500 hektarlık alanda yaşayan binlerce insanın yaşamını kolaylaştıracak.