Kocaeli’ye Binlerce Yeni Konut Yapılacak

Kocaeli'ye Binlerce Yeni Konut Yapılacak

Kocaeli’nin, doğal afetlere hazır hale gelebilmesi amacıyla tüm kamu kurum ve kuruluşları elbirliğiyle çalışmalara başladı. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile Dilovası, Gebze, İzmit, Derince ve Körfez ilçelerine toplam 6 bin 864 yeni konut inşa edilecek.

Cedit Mahallesi 50 Blok 982 Konut
Kocaeli tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi Bakanlık, Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile inşa ediliyor. Proje yaklaşık olarak 13 hektarlık alanda inşa edilecek. Toplam 50 bloğun yapılacağı proje kapsamında, 464 adet 3 oda 1 salon ve 518 adet 2 oda 1 salon olmak üzere toplamda 982 konut inşa edilecek. 100 milyonluk proje şehre değer katacak.

Dilovası-Tavşancıl Rezerv Yapı Alanı Projesi
Dilovası ve Tavşancıl Rezerv Yapı Alanı Projesi içinde çalışmalara start verildi. Kamulaştırma yetkisi verilen alanda bin 500 konut yapılması için plan ve proje çalışmaları TOKİ tarafından yürütülüyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir, TOKİ ve Dilovası Belediyesi’nin sorumlu olduğu proje kapsamında 2021 yılının ilk yarısında konut yapımına başlanması planlanıyor.

Derince-Körfez KDGPA’da 1302 Konut
Derince ve Körfez İlçesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’nda (KDGPA) toplam 1.302 adet konut ve 20 adet ticari birim ünitesi inşa edilecek. 2021’in ilk yarısında konut inşasına başlanması planlanan proje kapsamında Çevre Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir, TOKİ, Körfez ve Derince Belediyeleri yoğun mesai harcayarak projenin bir an önce başlaması için çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar dahilinde 52 bin metrekarelik Hazine mülkiyetinde bulunan bir parselin TOKİ’ye devri sağlandı.

Kabakoz Mahallesi Dönüşüm Projesi
Çevre Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir belediyesi, TOKİ, Körfez Belediyelerinin sorumlu olduğu Körfez Kabakoz Mahallesi Dönüşüm projesi Derince-Körfez KDGPA’da inşa edilecek toplam bin 302 adet konut ve 20 adet ticari birim ünitesi alanının dönüşümü için kullanılacak.

Deniz Mahallesi Dönüşüm Projesi
Üst ölçekli imar planları onaylanan proje dahilinde uygulama imar planı Aralık ayı Büyükşehir Meclisi’nde gündeme alınırken 2021 Ocak ayı Meclisi’nde onaylanması planlanıyor. Derince-Körfez KDGPA sınırı içerisinde üretilecek konutların bir bölümü buradaki dönüşümde kullanılacak.

İlimtepe Projesi
İmar planları onaylanan İlimtepe bölgesinde ise Çevre Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir, TOKİ, Körfez Belediyesinin ortaklığıyla toplam bin 500 adet konut üretimi gerçekleştirilecek.

Kirazpınar Projesi
Gecekondu önleme bölgesi statüsünde olan Kirazpınar Mevkiinde ise 300 adet sosyal konut inşa edilecek.