Kocaeli’nin Yeni Tramvay Hattı İçin İmzalar Atıldı

Kocaeli'nin Yeni Tramvay Hattı İçin İmzalar Atıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak olan Kuruçeşme Tramvay hattı için imzalar atıldı. Şehir trafiğine nefes aldıracak projenin eylül ayında yapılan ihalesinin ardından sözleşmesi imzalandı. Proje kapsamında yer tesliminin kısa sürede tamamlanarak yapım aşamasına geçilmesi planlanıyor.

Sözleşmenin imzalandığını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, sosyal medya hesaplarından paylaştı. #NextStation Kuruçeşme etiketiyle paylaşım yapan Başkan Büyükakın, “Tramvay sözleşmesini tamamladık. Alırız bir hayırlı olsun” sözleriyle güzel haberi Kocaelilerle duyurdu.

Ulaşımda yeni projelerini vatandaşların hizmetine sunan Büyükşehir, toplu taşımaya öncelik vererek raylı sistem ağını genişletiyor. Bu kapsamda, İzmit ilçesindeki mevcut Akçaray Tramvay Hattı, Plajyolu İstasyonundan D-100’ün karşı tarafına geçerek Kuruçeşme’ye bağlanacak.

Plaj yolu-Kuruçeşme arasında yapılacak olan tramvay hattı projesi Plajyolu durağından Kuruçeşme Kavşağına doğru D-100 üzerinden 332 metre çelik tramvay köprüsü ile geçecek. Mevcutta bulunan D-100 İstanbul yönüne gidiş için İzmit batı gişeler bölgesi yazıhaneler mevkiinden bağlantı sağlanacak ve Kuruçeşme Kavşağı yeniden düzenlenecek. Kuruçeşme Tramvay Hattı Yapım İşi ile İzmit Otogarı’ndan Kuruçeşme’ye ulaşım daha hızlı ve konforlu bir şekilde gerçekleşecek

Proje dahilinde toplamda 812 metre çift hat için 1 adet istasyon ve 2 adet yaya köprüsü inşa edilecek. Tramvay hattının geçtiği güzergâhta bulunan mevcut yollar ve İzmit-İstanbul yönü Batı Otoyol girişi yenilenecek. Güzergâh üzerinde bulunan altyapıların deplasesi de bu proje kapsamında yapılacak. Hattın enerjisini sağlamak için 1 adet Trafo merkezi de kurulacak.