Kentsel Dönüşüm Hızlanacak

Dev Kentsel Dönüşüm Hamlesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum; “Tüm ülkede baktığımızda topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesi. Nüfusumuzun da yüzde 70’e yakını deprem bölgesinde yaşıyor. Kentsel dönüşümü süratli bir şekilde yapmamız gerekiyor.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Süleymanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği açılış töreninde yaptığı konuşmada, tüm şehirlerde düzenli depolama tesisleri yaptıklarını söyledi. Tekirdağ’da çöplerin vahşi şekilde depolandığına işaret eden Kurum; “Bu depolamaya artık son vermemiz gerekiyor. Biz ‘Sıfır Atık’ projesine geçtik. Projeyle 14 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtik. Çöplerimizi artık kaynağında ayrıştırıyoruz. Plastik poşetlerimizi ücretlendirdik. İnşallah 2021 yılında depozito uygulamasına geçeceğiz. Depozito uygulamasıyla birlikte eskiden gidip şişeleri verip gofret alırdık, yine aynı süreci işleteceğiz. Depozito uygulamasıyla birlikte atıklarımızı kaynağında ayrıştırmış olacağız. Plastik poşetlerde yüzde 70 azalma gördük. Kullanım yüzde 70 azaldı. Bu sayede hem çevremizi hem doğamızı koruyoruz. Gelecek nesillerimize daha iyi şehirler bırakıyoruz.”

‘5 milyar liralık projeyi başlattık’

Bakan Kurum, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen proje tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Kurum, Ergene Havzası Koruma Eylem Planının tüm hızıyla devam ettiğine dikkati çekerek, “Ergene ve Çorlu nehirlerini temizlemek adına tam 5 milyarlık liralık projeyi başlattık. Bu proje çerçevesinde 5 atık su arıtma tesisi ve bu arıtılan suların denize deşarjını içeren projenin yüzde 80’i tamamlandı. 2020’de projeyi tamamlayıp Ergene ve Çorlu nehrinde hiçbir kirliliğe sebebiyet vermeyecek süreci başlatmış olacağız.” şeklinde konuştu.