Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Hazır!

Türkiye'de Yerinde Ve Gönüllü Dönüşüm Hızlanıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm eylem planı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinde uzun süredir çalıştığı kentsel dönüşüm eylem planını sonunda tamamladı.

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Hisseli parseller müstakil parsele dönecek. Mülkiyet sorunu çözülecek.” dedi.

Kentsel Dönüşüm, Gönüllü, Hızlı ve Yerinde Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümde vatandaşın isteklerinin yerine getirildiğini söyleyerek “Teklife konu olan tüm iyileştirmeler, değişiklikler ve düzenlemeler sahada yaptığımız gözlemler, vatandaşlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda belirlendi. Bilhassa 2B, kentsel dönüşüm, tapu ve imar barışı gibi konularda vatandaşımızın, yaşadığı mağduriyet ve problemleri çözen, kapsamlı bir düzenleme oldu.” dedi.

Otopark Sorunu Çözülecek, Metruk Binalar Yıkılacak

Özellikle de büyük şehirlerde her geçen gün daha da büyük sorunlara yol açan otopark sorununu çözeceklerini belirten Bakan Murat Kurum, “Yaptığımız düzenleme ile bu haklar ve şerhlerin, yeni yapılar için kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisi safhasında söz konusu haklar ve şerhlerden yükümlü olan malike düşecek bağımsız bölümler üzerinde devam ettirilmesi ve bu suretle alacaklı olanların herhangi bir zarara uğramamasını sağlıyoruz.” dedi.

Riskli Binalar İstisnasız Yıkılacak

Bazen tepki görmelerine rağmen riskli yapı tespiti yapılan tüm binaları tek tek yıkacaklarını belirten Bakan Murat Kurum “Bizim dayanıksız binalarda artık tek bir canın bile yitip gitmesine tahammülümüz yok. Ağır hasar gören veya ağır hasar görme riski bulunan yapıların bulunduğu alanlardaki dönüşüm uygulamalarımızda maliklerin ve ilgililerinin muvafakati aranmaksızın dönüşüm yapılacak.

Hiçkimseye de taşınmazının değerinin altında bir taşınmaz verilmeyecek. İstanbul’un yanı sıra örnek gösterilecek projelerle Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Samsun’da 5 ilde yeni rezerv konutlar üreteceğiz. Hedefimiz her il ve ilçeye dokunuşlar yapıp istenilen örnek gösterilen doğru dönüşümlere imza atmak.” dedi.