Kartepe’ye Teleferik Yapılacak!

Teleferik Hattı Görücüye Çıktı

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kartepe Teleferik Projesi güzergâhını yerinde görmek için bölgede inceleme gerçekleştirdi. İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Büyükakın “Kartepe’nin uzun dönemdir özlemle beklediği teleferik projesini ihale aşamasına kadar getirdik. İnşallah sonlanma noktası bulunduğumuz yer ve aynı zamanda teleferiğin ayağının basacağı yer. Yaklaşık beş kilometrelik teleferik hattımızın projesi de tamamlandı. Ocak ayının sonu gibi ihaleye çıkarız ve çalışmalara başlarız” dedi.

Projenin tüm detaylarını tek tek gözden geçiren Başkan Büyükakın, “Bu bölgeye vatandaşlarımızın teleferikle geldiğinde dinlenebilecekleri, konaklayabilecekleri, gezi, yürüyüş ve kayak yapabilecekleri alanların planlamasını Park ve Bahçeler ekiplerimiz yapıyor. İnşallah teleferik çalışmaları bittiğinde bu bölgedeki sosyal donatılar ve müştemilat da hazırlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Telesiyej hatlarının kurulumu için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Büyükakın, “Bu proje bittiğinde bölgenin turizmine muhteşem bir katkısı olacağı açık. İnşallah Kartepe gibi bir turizm bölgesine teleferikle birlikte çok daha güzel bir turistik potansiyel ilave edilmiş olacak. Aslında Kocaeli’nin tamamı açısından son derece kıymetli bir yatırım olacak. Büyükşehir Belediyemizin imkânlarıyla yapmayı düşünüyoruz. İşletme ile ilgili süreci de Kartepe Belediyemizle birlikte yürütürüz diye planlıyoruz. Onun çalışmalarını da bir taraftan yapıyoruz. İnşallah iki yıl gibi bir zaman zarfında Kartepe’ye bu güzel projeyi kazandıracağız” dedi.

Kartepe ilçesinde Derbent bölgesinden başlayarak Kuzu Yayla bölgesine ulaşacak teleferik projesi, yaklaşık beş kilometrelik hat uzunluğuna sahip olacak ve 2 istasyon üzerine inşa edilecek. 10’ar kişilik toplamda 67 kabinden oluşacak hat ile saatte 1500 kişi taşınabilecek.