‘Kapalı Maraş’ Yıl Sonunda Açılıyor!

‘Kapalı Maraş’ Yıl Sonunda Açılıyor!

KKTC’nin hak ve menfaatlerini korumak üzere Doğu Akdeniz’de üst üste kritik hamleler yapan Türkiye, KKTC’nin ekonomik olarak gelişmesi ve kalkınması amacıyla önemli bir adım daha atıyor. Türkiye Gazetesi’nden Selçuk Böke’nin haberine göre; önceki gün Ankara’yı ziyaret eden KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu ile bir araya gelirken, görüşmenin ana gündem maddeleri arasında ‘Kapalı Maraş’ın yeniden açılması da vardı. Toplantıda ‘Kapalı Maraş’ın en kısa sürede açılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması konusunda ortak karar alındığı belirtilirken, bir süredir devam eden çalışmaların yıl sonuna kadar bitirileceği ve 46 yıldır kapalı olan bir dönemin turizm merkezi Maraş’ın yeniden hizmete alınacağı açıklandı. Maraş’ın açılması için geçtiğimiz yıl Temmuz’da Türkiye ve KKTC ilk girişimde bulunulmuştu. Daha sonra yapılan araştırmalarla bir yol haritası çizilmiş ve envanter çalışması gerçekleştirildi.

İMAR ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir sekteye uğrayan girişimler bundan sonraki süreçte hızlandırılacak. KKTC hükûmeti ve Türkiye’nin iş birliği içinde kentin onarımını, altyapısının yenilenip yeniden imar edilmesi için çalışmalar yapılacak.

Ayrıca şehirde yapılan envanter çalışmasında gayrimenkullerin büyük bölümünün KKTC’deki vakıflara ait olduğu belirtildi. Maraş’ta Rum ve İngilizlere ait turistik otel ve konutlar ile arsalar da mevcut. Maraş’ın açılması sürecinde mülklerin sahip ve mirasçılarından KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonuna başvurmaları istenecek.

Erdoğan, Tatar’ı kabul etti

Ankara’da önceki gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu ile görüşen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye temaslarına devam ediyor. 11 Ekim’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday da olan Ersin Tatar, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın misafiri oldu. İstanbul Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde yapılan görüşme basına kapalı şekilde yapıldı.

10 MİLYAR DOLARLA CANLANACAK

Sekiz kilometre uzunluğunda kumsalı olan Maraş, 1974’ten önce Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak biliniyordu. Şimdilerde ‘Hayalet Şehir’ olarak belirtilen şehir, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası BM Güvenlik Konseyinin aldığı karar kapsamında iskâna kapatılmıştı. Maraş’ın eski hâline dönüşü için yaklaşık 10 milyar doların yeterli olacağı öngörülüyor. O dönem yılda 750 bin turist gelen Maraş’ta 1974’ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. Rum turizminin yüzde 58’i bu bölgede yapılıyordu.