Kanal İstanbul’un Detayları Ortaya Çıktı

Kanal İstanbul'un Detayları Ortaya Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çılgın projeyle ilgili olarak “Kanal İstanbul, 26 bin hektar alanı kapsamakta. Planlanan nüfus sadece 500 bin kişidir.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili  “2 milyon nüfuslu 2 uydu kent yapıyorsunuz” iddialarına yönelik soru üzerine şöyle konuştu:

“Kanal İstanbul, 26 bin hektar alanı kapsamakta. Planlanan nüfus sadece 500 bin kişidir. Yatay mimarinin uygulandığı bir proje olacaktır. Maksimum 4-5 katlı yapılara izin verilecektir. Bu binaların büyük bir kısmı da bölgedeki, yakın ilçelerdeki dönüşümde rezerv konut olarak kullanılacaktır. Oradaki anlayış ve mimari kültür de inşallah bizim değerlerimizi yansıtacaktır.”

İstanbul Boğazı’ndan yılda yaklaşık 40 ile 50 bin arasında gemi geçtiğini söyleyen Kurum; “En son Foça’da da yaşanan olayda gördük ki denizde yaşanan bir kirliliği gidermek için sadece Foça’da 25 milyon lira bedel harcadık, bir ay çalıştık. İnanın çok kolay olmuyor bunları temizlemek.” dedi.

Bir tankerin de Boğaz’daki bir yalıya çarptığını söyleyen Kurum, “Dolayısıyla bu trafiğin artık buradan geçmemesi adına Kanal İstanbul Projesi önemli. Burada bizim amacımız yeni bir şehir, rezerv alan yaratmak değil.” değerlendirmesini yaptı.