İvedik OSB’den Arsa Ortaklığı Modeli

Koronavirüs Salgını Yabancıların Arsa ve Konut Alımını Etkiledi!

İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, özellikle yüksek teknolojili ürün üreten firmalardan arsa kirası almak yerine, bu firmalara arsa karşılığı ortak olma temeline dayalı bir model geliştirdiklerini söyledi.

İvedik Organize Sanayi Bölgesi (İvedik OSB) Başkanı Hasan Gültekin, yüksek teknolojili ürün üreten firmalardan arsa kirası almak yerine, bu firmalara arsa karşılığı ortak olma temeline dayalı bir model geliştirdiklerini açıkladı.

OSB’de yatırım yapmak isteyen firmaların, arsa kirası için nakit ödemede bulunmasının önüne geçecek ortaklık modelini anlatan Gültekin, arsayı ilgili firmaya satıp, kiraya vermiş gibi göstererek bölgeye büyük firmaları çekmek istediklerini belirtti.

Gültekin, “Örneğin firmaya metrekaresi 100 liradan 5 dönümlük yer verdiğiniz zaman, bunun aylık kirası 500 bin lira eder. Çok büyük bir meblağ. Bu modelde böyle bir kiraya verme durumu yok. OSB, firmaya ortak olacak.” şeklinde konuştu.

Modeli Türkiye’de ilk kez kendilerinin deneyeceğini söyleyen Gültekin, savunma sanayisi alanında Ankaralı bir firmayla bu tip bir sözleşme imzalayacaklarını kaydetti.

Yüksek teknolojili ürün üreten firmalarla modeli uygulamak istediklerini vurgulayan Gültekin, “Firmalardan kira talep edip onları sıkmak yerine, nakit para ödemek zorunda bırakmadan işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.” dedi.