İstanbul’un Hangi İlçeleri Değer Kazanacak

İBB Deprem Odaklı 29 Bin Konutun Yapımına Başladı!

Yoğun bir konutlaşmanın ve sıkı bir kentleşmenin görüldüğü İstanbul, halen konut projelerine uygun yerleri ve değerlenecek ilçeleri ile dikkat çekiyor.

İstanbul’un değerlenecek ilçeleri için öncelikle İstanbul’un çok farklı noktalarına dağılmış olan konut projesi yapan firmaların nerelere önem verdiğini gözlemlemek gerekiyor. Büyük inşaat projelerini yürütmekte olan firmaların hali hazırda yapmakta olduğu projelere bakılarak gelecekte nerelerin daha yüksek değerlere sahip olacağı da rahatlıkla öğrenilebiliyor.

Bu yönden bir değerlendirme yapıldığında, ilk dikkat çeken yerler arasında Ataşehir, Bayrampaşa Esenler, Beyoğlu ve Karaköy gibi yerler dikkat çekiyor. İş yerleri, ofisler, rezidanslar ve konut projeleri ile birlikte gelecekte yüksek değer elde etmesi beklenen bu yerlerin, aynı zamanda çeşitli ihalelerle başlatılan projelere sahip olması da bölgedeki fiyatların yükselmesini sağlıyor.

Bunun dışında daha çok konut odaklı olarak bir değerlendirme yapıldığında, İstanbul’un değerlenecek ilçeleri Kadıköy, Maltepe, Küçükçekmece ve Kasımpaşa gibi yerler oluyor. Bu yerlerin ön plana çıkmasındaki en büyük pay ise ulaşım açısından söz konusu bölgelerin sağladığı kolaylıklar oluyor. Şehrin pek çok noktasına kolaylıkla ulaşma imkanı veren bu bölgelerin, aynı zamanda merkezi yerler olması sebebiyle de hiçbir zaman değerini kaybetmeyen ve özellikle uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen kişiler için en ideal yerler arasında oldukları da biliniyor. Aynı şekilde Sancaktepe, Ümraniye, Kozyatağı, Büyükdere, Kartal, Topkapı, Yenibosna ve Basın Ekspres gibi yerler de hali hazırda var olan ulaşım potansiyelini, yeni yapılan projelerle daha da artırarak değerlenen ilçeler ve semtler arasında yerini alıyor.

Önceki yıllarda İstanbul’un değerlenecek ilçeleri için genellikle şehrin merkezi sayılabilecek Boğaz ve çevresinde güneyde bulunan yerler ilk sırada yer alıyordu. Yeni ulaşım projeleri ile birlikte artık şehrin bahsi geçen merkezlerinin çok dışında kalan yerlerinin de değer bakımından hız kazanacağı düşünülüyor. Bunlar arasında özellikle 3. Havalimanı ve 3. Köprü ile birlikte ilgi odağı haline gelmiş olan yerler sıralanıyor. Doğrudan köprüyle bir bağlantı kurulmamış olsa da geçiş ve bağlantı yolları ile birlikte Beykoz, Sarıyer, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Küçükçekmece gibi alanlar ulaşım bağlantılarının birleştiği yerler olması sebebiyle ilgi görüyor.

Bir başka değişiklik de İstanbul’un değerlenecek ilçeleri için Çanakkale Köprüsü ile birlikte yaşanıyor. İstanbul’a yakın olan konumlarında değeri hızlı bir şekilde artan Çanakkale ve Tekirdağ ilçeleri hesaba katıldığında, bu yönden ulaşımın rahatlıkla sağlanabileceği fikrinden hareketle Silivri ve Büyükçekmece gibi yerlerin de yakın zamanda değerini en hızlı şekilde artıran yerlerden olması bekleniyor.

Bu bölgelerin Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı projesinin de hayata geçmesi ile birlikte çok daha büyük bir ivmeyle değerini katlayarak sürdürmesi söz konusu oluyor. Henüz şehirleşmenin görülmediği bahsi geçen ilçelerin merkez dışı noktalarında ise arsa satışlarının arttığı dikkate alınırsa, bu tür arsa alımları ile uzun vadeli yatırımların değerlendirilmesi gündeme geliyor.