İstanbul’un Hangi İlçeleri Değer Kazanacak

İBB Deprem Odaklı 29 Bin Konutun Yapımına Başladı!

İstanbul’da konut ve kentleşme durumu ağır ama konut projelerine uygun konumu ve dikkat edilmesi gereken alanlar nedeniyle yine de dikkat çekiyor.

İstanbul’un her alanını değerli kılmak için İstanbul’da birçok farklı lokasyonda konut projeleri yayan firmaların nerede değerlendiğini gözlemlemek gerekiyor. Büyük inşaat projeleri yapan firmaların mevcut projelerine bakarak ileride hangi alanların daha yüksek değere sahip olacağını anlamak kolaydır.

Bu yönüyle değerlendirilirken Ataşehir, Bayrampaşa Esenler, Beyoğlu, Karaköy gibi mekanlar dikkat çekiyor. İşyeri, ofis, konut ve konut projeleriyle birlikte ileride yüksek değer elde etmesi beklenen bu mekanlar, alan fiyatını artıran çeşitli ihale yöntemleriyle de projelere başlayacak.

Ayrıca daha konut odaklı bir değerlendirme yapılırken İstanbul’un dikkat çeken alanları Kadıköy, Maltepe, Küçükçekmece ve Kasımpaşa’dır. Bu mekanların öne çıkan en büyük kısmı ulaşım açısından sağladıkları kolaylıktır. Bu alanlar insanların şehrin birçok yerine gitmesini kolaylaştırdığı gibi, merkezi konumu gereği değer kaybetmeyenler, özellikle uzun vadeli yatırım düşünenler için de en ideal yerlerdir. Aynı şekilde Sancaktepe, Ümraniye, Kozyatağı, Büyükdere, Kartal, Topkapı, Yenibosna ve Basın Ekspres yeni projelerle ulaşım potansiyelini artıran bu alanların yerini alıyor.

Şehrin merkezi sayılabilecek Boğaziçi ve çevresi, önceki yıllarda vurgulanan İstanbul bölgesi için ilk sırada yer almaktadır. Yeni ulaşım projelerinin gelişmesiyle birlikte söz konusu kent merkezleri dışında kalan yerlerin değerinin artacağı düşünülmektedir. Bunlar arasında merkez haline gelen yerler, özellikle üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü sıralanır. Köprü ile direkt bağlantı henüz kurulmamış olsa da, Beykoz, Sarıyer, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece gibi alanlar, geçişler ve bağlantı yolları trafiğin bağlı olduğu yerler olması nedeniyle insanların ilgisini çekmiştir.

Çanakkale Köprüsü’nde bir değişiklik daha oluyor ve İstanbul’un tüm bölgeleri değerlenecek. Çanakkale ve Tekirdağ’ın İstanbul’a yakın bölgelerde hızla büyüyen değeri düşünüldüğünde, bu yönde ulaşımın rahatlıkla sağlanabileceği düşüncesinden hareketle Silivri ve Büyükçekmece gibi bölgelerin yakın gelecekte en hızlı oranda değer artışı sağlaması beklenmektedir. .

Halkalı-Kapıkule hızlı demiryolu hattı projesinin hayata geçirilmesi ile bu alanlar daha büyük bir ivme ile değerini artırmaya devam edebilir. Kentleşmenin görülmediği bu alanların ücra bölgelerinde arsa satışlarının arttığı göz önüne alındığında, bu tür arazilerin satın alınmasında uzun vadeli yatırımların değerlendirilmesi önemlidir.