İstanbullu Konut Alırken Neye Bakıyor?

İstanbullu Konut Alırken Neye Bakıyor?

TSKB gayrimenkul değerleme genel müdürü Makbule Yönel Maya, yeni ulaşım güzergahının İstanbul gayrimenkul alanının gelişimine etkisini değerlendirerek, “Ulaşım yolu, konut imtiyazları için belirleyici kriter.

Makbule Yönel Maya, İstanbul’daki metro hattına yakın evlerin satış ve kiralama fiyatları ile amortisman sürelerini anlatarak faaliyetlerini durdurdu:

“Dünyanın en kalabalık metropollerinden biri olan İstanbul’da her geçen gün artan nüfus ile birlikte trafik problemi de giderek büyüyor.

Bu nedenle zamanını aile ilişkileri ekseninde geçirmek istemeyenler için ulaşım imkanlarının artırılması çok önemlidir. Kentsel gelişimi ve yaşam standartlarını doğrudan etkilediği düşünüldüğünde, ulaşım projelerinin her zaman konut tercihlerinde belirleyici kriterlerden biri olduğu görülmektedir. Konut veya yatırım amaçlı konut satın alırken, şehir merkezine ve iş merkezlerine ulaşım yoluyla ulaşmak veya projenin katma değerini beklemek artan talebi beraberinde getirdi.KOPYA

Kent Çeperleri Hareketleniyor

Şehrin çevresi olarak tanımlanan bölgelerde, bu bölgelerdeki fiyatları şehir merkezine göre elde etmek nispeten kolaydır ve ulaşım projelerine olan talebin artması ve buna bağlı arz canlılığı daha kolaydır.

Ulaşım hatlarının ve hatta yeni ulaşım hatlarının devreye girmesiyle bu alandaki konut projeleri neredeyse eş zamanlı olarak gelişmeye başladı. Bazı bölgelerde konut projelerinin ulaşım projelerinin önüne geçtiği görülmektedir. Bu alanların örnekleri Anadolu Yakasında Sancaktepe ve Pendik ile Avrupa yakasında Kağıthane’dir.

İlk Tercih Metro Hatları

Mevcut ulaşım ağına bakıldığında, trafik sorunları nedeniyle metro hatları ana seçimdir. Metro ağı çevresinde konut veya yatırım amaçlı konut tercihleri ​​artıyor.