İstanbul’da Kaçak Yapılaşmaya Drone ile Denetim

İstanbul’da Kaçak Yapılaşmaya Drone ile Denetim

İstanbul’da kaçak yapılaşmaya karşı drone ile denetimler başladı. İmar Barışı’yla birlikte belediyeler kaçak yapılaşmaya karşı düğmeye bastı.

Esenyurt Belediyesi, farklı bir uygulamaya geçerek, kaçak yapılaşmayı önlemek için drone ile denetim uygulamasına geçti. Bu uygulamada ayrıca işçilerin iş güvenliğine uyup uymadığı da kontrol ediliyor.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre İmar Barışı’yla birlikte çok sayıda bina kayıt altına girerken, belediyeler de kaçak yapılaşmaya karşı tedbirler almaya başladılar. Esenyurt Belediyesi ise farklı bir uygulamayı hayata geçirdi. Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, ilçe genelinde kaçak yapılaşmanın önüne geçmek ve inşaatlarda iş güvenliğine uymayan işçilerin tespitini yapmak için drone ile denetimler gerçekleştiriyorlar.

Belediye zabıta ekipleri ilçede bulunan kaçak yapıların ihbar edilmesi üzerine kontrol ederek cezai işlem uyguluyor. İhbar edilemeyen ve göz önünde bulunmayan kaçak yapıların her birinin fark edilmesi için devreye ise insansız hava aracı giriyor.

Drone ile daha önce ilçede bulunan parkların denetiminin yapıldığını da sözlerine ekleyen Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe; “Yeni bir teknoloji festivali olan Teknofest’i birlikte geçirdik. Orada bu teknolojiye olan ihtiyacımızı görmüş olduk. İnşaat denetimlerine başladık. Bizim burada ölçümüz, 1 santim fazla yükseklik olmayacak. İnşaatların çoğunda asansör bulunmuyor, yukarı çıkıp kontrol etmek güç ve zaman alıyor. Biz drone ile işçileri de denetliyoruz. İşçilerin baret olmadan çalışmalarını denetliyoruz. Yapı kontrol birimimiz ve zabıtamız ile bu denetimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.