İstanbul’da Dolarla Kiralar Düşüyor

İstanbul'da dolarla kiralar düşüyor

Çekiliş nedeniyle cadde, mağaza ve ofis kiralarında düşüş geçen çeyrekte başladı ama devam ediyor.KOPYA

“2018 Türkiye Pazar Analizi İkinci Çeyreğinde Ofis, Perakende, Endüstriyel ve Lojistik” raporuyla hazırlanan ticari gayrimenkul danışmanlık firması Cushman & Wakefield, cadde mağazaları ve ofis kiralarının mevcut durumu hakkında önemli bilgiler ortaya koydu.

Gerileme Sürüyor

Rapora göre cadde mağazaları ve ofis kiraları 2017 yılının aynı dönemine göre bu yılın ilk çeyreğinde oranlara göre% 22 düştü. İkinci çeyrek raporunun sonuçlarına göre, düşüş eğilimi değişmedi.KOPYA

İstanbul’daki sonuçlara göre Haziran ayında bu yılın ikinci çeyreğinde Levent’in metrekare kirası% 22 gerileyerek 32 ABD dolarına, Esentepe-Gellatepe bölgesi 2017’nin aynı dönemine göre% 16 düşüşle 21 ABD doları oldu. Maslak yüzde 17,9 gerileyerek 23 dolara geriledi. İstanbul ve İzmir’in Anadolu yakasında yukarıdaki rakamlar sabit olmasına rağmen Ankara’da% 11,8 düşüşle 15 dolara geriledi.

Rapor, kiralama faaliyetlerini sınırlayan iki ana faktörün başkanlık seçimleri ve döviz kurundaki dalgalanmalar olduğuna inanıyor. En azından yılın ikinci yarısına kadar, kiracıların elverişli koşulları değişmeyecek, ancak geciken talebin önümüzdeki birkaç çeyrekte hızlanması bekleniyor.

Ancak, Mart 2018’de mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı% 9,9’a geriledi, ancak% 15,39 olan enflasyon ve Haziran ayındaki kur dalgalanmaları ofis binalarının yatırım ve kiralama faaliyetlerini doğrudan etkiledi.