İranlı Yatırımcılar Neden İzmir’den Konut Satın Almak İçin Yoğun Talep Göstermeye Başladılar?

İranlı Yatırımcılar Neden İzmir'den Konut Satın Almak İçin Yoğun Talep Göstermeye Başladılar?

Koronavirüs sürecinde yabancıya konut satışları neredeyse durma noktasına gelmişti. Ülkeler arasındaki seyahatlere getirilen kısıtlamalardan olumsuz etkilenen satışlar normalleşme döneminde artmaya devam ediyor.

İRANLI YATIRIMCILARDA İZMİR’DEKİ KONUTLARA YOĞUN TALEP!

Yabancıya konut satışlarında son günlerde İzmir öne çıkmaya başladı. İran’dan gelen yatırımcılar İzmir’den konut almayı sürdürüyorlar. Türkiye’de yaşamak isteyen bu yatırımcıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına da geçmek istedikleri belirtildi.

İzmir’in güvenli şehir olmasından dolayı İran vatandaşları bu şehri seçiyorlar. İran’dan daha önce gelerek İzmir’e yerleşen kişilerin olumlu referansı da İzmir’e olan ilgiyi arttıran sebepler arasında gösteriliyor.

TÜRKİYE’DE GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPMAK İRAN’DAN DAHA UCUZ!

İranlıların İzmir’de Karşıyaka ve Narlıdere bölgelerini tercih ettikleri ve buralardan konut alımı gerçekleştirdikleri belirtildi. İran’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların Türkiye’den çok daha fazla bir bedel ödemek durumunda kalmaları bu yatırımcıların Türkiye’ye yönelmelerini sağladı.

KÜLTÜREL ADAPTASYON KISA SÜRÜYOR

İran ile Türkiye arasındaki kültürel yakınlık da Türkiye tercihinde etkili oluyor. İranlı yatırımcılar Türkiye’de yaşamak için konut alımı gerçekleştiriyorlar. Böylece kendi kültürlerine çok uzak olmayan bir kültüre adaptasyon sorunu da yaşamayarak aileleri ile bu ülkeye yerleşiyorlar.