İnşaatta Nakit Akışı Sorunu

İNŞAATTA NAKİT AKIŞI SORUNU

İnşaat sektöründe yaşanan mali sıkışıklık yeni yılın ilk iki ayında da sürüyor. Satışların ciddi oranda düşmesi sektör temsilcilerini harekete geçirdi.

Piyasalarında yaşanan talep ve finansman sorunları nedeniyle yeni inşaat siparişlerindeki dalgalanmanın devam etmesi bekleniyor.

İMSAD tarafından hazırlanan son rapora göre, sektörde yaşanan mali sıkışıklık 2019 yılının ilk iki ayında da devam etti ve 15 alt sektörde düşmeye neden oldu. Konut satışlarının 2018 yılını düşüşle kapatmasıyla yeni yılın ilk ayında da negatif görünüm sergilemesi tehlikeyi öne çıkardı. Özellikle konut kredi faizlerindeki yüksek seviyeler, arz talep dengesinin bozulması ve konut fiyatlardaki yüksek artış rakamlardaki düşüşün ana nedenleri olarak öne çıktı. İnşaat sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) hazırladığı son rapora göre; inşaat sektöründe yaşanan mali sıkışıklık 2019 yılının ilk iki ayında da devam etti ve 15 alt sektörde önemli gerilemelere neden oldu. 2018’de inşaat malzemesi ortalama sanayi üretiminin 2017’e göre yüzde 2 gerilediği belirtilirken başlanan yeni işlerin 2010 yılından beri en düşük seviyeye düştüğü kaydedildi.

Raporda ayrıca inşaat sektöründe ve piyasalarında yaşanan talep ve finansman sorunları nedeniyle yeni inşaat siparişlerindeki dalgalanmanın devam etmesinin beklediği kaydedildi.