İnşaat Sektöründe Yeni Proje: 24 Saat Çalışacak Robot İnşaat İşçileri Geliyor!

İnşaat Sektöründe Yeni Proje: 24 Saat Çalışacak Robot İnşaat İşçileri Geliyor!

Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün yapmış olduğu açıklama ile inşaat sektöründe teknolojik yeniliklerin peşinde olduklarını söyledi.

ORTAK PROJE İÇİN DÜĞMEYE BASILDI: ROBOT İNŞAAT İŞÇİLERİ 24 SAAT KESİNTİSİZ ÇALIŞACAK!

Konu hakkında açıklama yapan Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün “Sanayi Bakanlığı ile inşaatta yapay zeka teknolojisini kullanmak üzere yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Dünyada örnekleri var ve biz de Türk müteahhitler olarak 24 saat çalışan ‘robot’ inşaat işçileri geliştirmek istiyoruz.

Kendimizin geliştirdiği bu robot işçiler inşaatın kabasını yapıyorlar. Daha sonra kaliteli işçilik çıkaran yerli işçilerimiz de ince işleri yapacaklar. Şu an bu konuda Sanayi Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, DEİK ve Türkiye Müteahhitler Birliği ortak bir proje yürütüyoruz” diyerek yurt dışında benzer projelerin yapıldığını, bu teknolojiyi Türkiye’ye getirmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

ROBOT İNŞAAT İŞÇİLERİ KABA İNŞAATI YAPACAK

Geliştirilecek olan teknoloji ile robot inşaat işçileri kaba inşaatı yaparken ince işçilik ise sonrasında Türk inşaat işçileri tarafından yapılacak. DEİK, Sanayi Bakanlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından geliştirilecek olan proje Türkiye’de bir ilk olacak.