İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Temmuz Raporu Yayımlandı, İhracat Rekoru Kırıldı, Tarihin En Yüksek İhracatı Gerçekleşti!

İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Temmuz Raporu Yayımlandı, İhracat Rekoru Kırıldı, Tarihin En Yüksek İhracatı Gerçekleşti!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan yerli üretim atağı ile gündemdeki yerini koruyan Türk inşaat malzemeleri sektörünün en önemli verileri arasında yer alan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi raporu yayımlandı.

Temmuz ayına ilişkin rakamların değerlendirildiği son raporda inşaat malzemeleri aylık ihracat rakamları ve yıllık ihracat rakamları rekor kırdı!

İNŞAAT MALZEMELERİ SEKTÖRÜ TEMMUZ AYINDA İHRACAT REKORU KIRDI!

Türkiye İMSAD (İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) merakla beklenen Temmuz ayına ait İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi raporu verilerini kamuoyu ile paylaştı.

Açıklanan verilere göre inşaat malzemeleri sektörü biri aylık biri de yıllık olmak üzere ihracat rakamlarında iki farklı rekoru aynı ay içerisinde kırarak büyük bir çıkışa imza attı.

Korona virüs salgınına rağmen elde edilen başarı büyük takdir toplarken gerçekleştirilen ihracat değer olarak yılın, miktar olarak ise tüm zamanların tarihi rekorunu kırarak kayıtlara geçti.

Söz konusu dönemde İnşaat Malzemeleri Sektörü 2019 senesinin Temmuz ayına oranla ihracat rakamlarını aylık bazda yüzde 21,7 oranında arttırarak 5,53 milyon tonluk ihracat seviyesine ulaştı.

2020 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen 1.94 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ihracatı ile senenin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşılmış oldu. Temmuz ayında açıklanan rakamlar değer olarak 2020 senesinin, miktar olarak ise tarihin en yüksek seviyesi rekorunu kırmış oldu.