İmzalar Atıldı! Türkiye Libya’da 5 Bin Prefabrik Konut Yapacak!

İmzalar Atıldı! Türkiye Libya'da 5 Bin Prefabrik Konut Yapacak!

Türkiye’nin Libya’da masada elde ettiği başarıların ekonomik sonuçları alınmaya başladı.

Hafter güçleri tarafından yerle bir edilen yerleşim yerlerinin yeniden inşasına başlanırken Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türk şirketler arasında ilk imzalar atıldı.

TÜRK FİRMALAR İLK ETAPTA 5 BİN PREFABRİK EV İNŞA EDECEK!

Atılan ilk imzalar ile birlikte Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Türk firmalardan 5 bin prefabrik ev alımında bulundu.

Prefabrik evler ödemeler alındıktan sonra 6 aylık süre zarfında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek. Prefabrik konutların yapımı için Libya hükümeti tarafından düzenlenen ihaleyi toplamda 9 firma kazandı. İhalede en düşük fiyat teklifine imza atan 5 firma Türklerden, 4 firma ise yerel firmalardan oluştu. Atılan imzalardan sonra ihaleye çıkan 5 bin konutun 3 bin 50 tanesi Türk firmalar geriye kalan bin 950 tanesini ise Libyalı firmalar teslim edecek.

Libya’da ki konut ihtiyacına değinen Dorçe Prefabrik ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi “Hafter birçok şehri bombaladı. Birçok insan evsiz kaldı. Libya hükümeti bu projeye ilk Trablus’ta başlıyor. Devamının geleceğini öngörüyoruz.

Libya’da yapılan konutlar da kalıcı olacak. Oradaki evsiz insanlar için en hızlı çözüm olarak bu görülüyor” diyerek devamının geleceğini beklediklerini dile getirdi.