İmar Başvurusu Yapanlar Dikkat! Taksitlendirme İçin Son 1 Hafta

80 Bin Konut Dönüşüme Hazırlanıyor

İmar başvurusu son ödeme tarihi uzatıldı. Ancak konu hakkında yapılan en büyük hata son ödeme tarihi için tanınan süre konusunda yaşanıyor.

Yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi aslında 31 Aralık 2019 tarihinde değil, 31 Temmuz 2019 tarihinde sona erecek. Yani ödemelerin devam etmesi için bu tarihe kadar toplam yapı kayıt belgesi tutarının en az yüzde 25’lik bölümünün yatırılmış olması şartı aranacak.

Örnek vermek gerekirse yapı kayıt belgesi ücreti 20 bin lira olan bir kişinin bu rakamın en az 5 bin lirasını 31 Temmuz 2019 tarihine kadar yatırması şartı aranacak. Kalan 15 bin liralık bölüm ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar yatırılarak toplam ücret tamamlanacak. 31 Aralık 2019 tarihine kadar toplam tutarı yatıran kişiler yapı kayıt belgesi almaya hak kazanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Her Ay Faiz İşletecek

Uygulanacak olan yasa gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her ay geç yatırılan kalan tutar için yüzde 2 olacak şekilde gecikme faizi tahakkuk ettirecek. Ancak vatandaşa 31 Aralık tarihine kadar ödeme kolaylığı sunmuş olacak. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka 31 Temmuz 2019 tarihine kadar toplam yapı kayıt belgesi ücreti için yüzde 25’lik tutarı banka hesabına yatırmış olma şartı aranacak.