İmar Barışı Başvuruları Sona Erdi, 19 Milyar Liralık Tahsilat Yapıldı!

İmar Barışı Başvuruları Sona Erdi, 19 Milyar Liralık Tahsilat Yapıldı!

15 Haziran 2019 tarihi itibariyle imar başvuruları sona erdi. Peki, en çok başvuru nereden yapıldı, devletin kasasına kaç lira girdi?

13 milyon sorunlu yapıyı ilgilendiren imar barışı başvuruları için son başvuru tarihi Cumartesi günü sona erdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı beklenen imar barışı uzatma duyurusunu yayımladı. İmar barışı son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019 itibari ile sona erecek.

İmar Barışında En Çok Başvuru Yapan İl İstanbul Oldu!

İmar barışına en yoğun başvuru İstanbul’dan geldi. İstanbul’da imar barışına 1 milyon 747 bin kişi başvuruda bulundu.

İmar barışına en çok başvuru yapan iller sıralamasında birinci basamakta yer alan İstanbul’u sırası ile 811 bin 452 başvuruyla İzmir, 469 bin başvuruyla Ankara takip etti.

İmar barışında toplanan para tutarı ise 19 milyar 300 milyon lira olarak duyuruldu.

Bakan Murat Kurum Uzatılmayacağını Söylemişti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imar affı hakkında önemli açıklamalarda bulunmuş ve tarihi uzatmayacaklarını söylemişti.

İmar barışından yararlanan toplam kişi sayısını da açıklayan Bakan Kurum, “İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış olan binaları ilgilendiriyor.

Son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 tarihinde imar barışına başvuru süreci tamamlanıyor. Herhangi bir uzatma söz konusu değil. 10 milyon 79 bin vatandaşımız da imar barışı sürecinden yararlandı. İstanbul’da 1 milyon 747 bin kişi, İzmir’de 811 bin kişi başvuru yaptı.” diyerek tarihin uzatılmayacağını açık bir şekilde dile getirmişti.