Hazır Beton Endeksi Nisan 2019 Raporu Açıklandı: “İnşaat Sektöründe Canlanma İhtimali Düşük”

Hazır Beton Endeksi Nisan 2019 Raporu Açıklandı

Türkiye Hazır Beton Birliği Nisan 2019 Hazır Beton Endeksi açıklandı. Raporda inşaat ve bağlı sektörlerde hareketliliğin düşük olduğuna vurgu yapıldı.

İnşaat sektörünün en önemli verileri arasında yer alan rapor aynı zamanda inşaat sektörünün büyüme hızını da gösteriyor.

Açıklanan raporda yer alan inşaat sektörü faaliyet endeksi ve inşaat sektörü güven endeksi verilerinin tümü eşik değerinin altında kaldı.

İnşaat Sektöründe Canlanma Beklentisi Düşük

Açıklanan tüm endekslerin eşik değerinin altında olduğuna dikkat çekilen raporda bu nedenle canlanma beklentisinin de son derece düşük olduğu belirtildi.

Geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde yüzde 8,7 gibi ciddi bir oranda daralan inşaat sektörü 2009 küresel krizinden sonraki en kötü performansını sergilemektedir. Bütün göstergeler 2018 ve 2019 yılında inşaat sektörünün diğer sektörlere kıyasla ‘negatif’ ayrıştığına ve bu ayrışmanın devam ettiğine işaret etmektedir.” denilerek önemli değerlendirmelere yer verildi.

İnşaat Sektörü İçin Strateji Belgesi Hazırlanması Talebi Geldi

Sektörün son derece zorlu bir dönemden geçtiğine dikkat çekilen raporda “Kapsamlı, uzun vadeli, çok yönlü bir yol haritası ortaya konulmadığı sürece inşaat sektörü kendi yolunu bulmaya çalışacak, bu da inşaatın ve bağlı sektörlerin çok daha fazla kan kaybetmesine neden olacaktır.

Bu noktada, önceki yıllarda makine, yurt dışı müteahhitlik, demir-çelik, tekstil-konfeksiyon, turizm gibi pek çok sektörü için hazırlanmış olan strateji belgesinin bir benzerinin inşaat sektörü için de kapsamlı ve geniş katılımlı olarak hazırlanmasını talep ediyoruz.

Ekonomi yönetimi tarafından ortaya konulan yeni istihdam yaratma kapasitesine ulaşmak için inşaat sektörünün, yeni ekonomik koşullar altında planlı şekilde hareket etmesini talep ediyoruz.

Ekonomi yönetimi tarafından ortaya konulan yeni istihdam yaratma kapasitesine ulaşmak için inşaat sektörünün, yeni ekonomik koşullar altında planlı bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın liderliğinde özel ve kamu kesiminden bütün tarafların katılımı ile inşaat sektörü strateji belgesinin oluşturulması önemlidir. THBB olarak böyle bir strateji belgesinin hazırlanması ve uygulanması sürecine sonuna dek katkı ve destek sunacağız.” ifadelerine yer verildi.