Gine’den Türkiye’ye Milyar Dolarlık Konut Teklifi

Gine’den Türkiye’ye Milyar Dolarlık Konut Teklifi

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Türk iş adamlarına; “Gelin 100 bin konut yapın” teklifinde bulundu. Bu çağrıya kulak veren iş adamlarından biri olan ASKON Başkanı Orhan Aydın, Haziran ayı sonunda 20 kişilik iş adamı heyeti ile Gine’ye giderek görüşmelerde bulunacak.

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’ni ziyareti sırasında Gine’deki konut sıkıntısına dikkat çekerek Türk iş adamlarına “Gelin 100 bin konut yapın” diyerek seslenmişti. Bu çağrının üzerine ASKON Başkanı Aydın, Gine’ye yatırım yapma kararı aldı.

Afrika kıtasının önemli ülkelerinden biri olan Gine’den Türkiye’ye devasa bir yatırım teklifi geldi. 2018 yılında Türkiye ile ticaret hacmi sadece 173 bin dolar olan Gine’de Türkiye’ye ülke işadamlarından ülkelerine konut yapmaları için çağrıda bulundu.

Conde, Ziyareti sırasında Türk işadamlarına 100 bin sosyal konut inşa etmelerini istedi. Conde bunu yanı sıra madencilik alanında da Türkiye’nin yatırımlarını beklediğini belirtti. Gine ile Türkiye arasında ticaretin geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Conde, “Buradaki madenleri biz çıkartıyoruz, Fransızlar hammadde olarak alıp işleyerek satıyorlar. Siz gelin madenleri işleyecek tesisler kurun, herkes kazansın” diyerek Türk işadamlarını ülkesine çağırdı.

ASKON Başkanı Orhan Aydın, Gine’de ticaret üssü kurmak için başvurduklarını anlatarak, “Orada ofisimiz olsun, Gine’ye giden üyelerimize rehberlik edecek elemanlarımız olsun istedik. Gine Cumhurbaşkanı Conde, bizi ziyaretinde 2 bin metrekarelik ofisi bize bedelsiz tahsis ettiklerini belirtti. Conde, 100 bin sosyal konutun da Türk müteahhitler tarafından yapılmasını önerdi ve Fransızların hakim olduğu madencilik alanında da Türk işadamlarının maden işleme tesisleri kurmasını teklif etti” açıklamasını yaptı.