Gebze – Darıca Metro Hattı Yer Altına İnmeye Başladı

Gebze - Darıca Metro Hattı Yer Altına İnmeye Başladı

Çalışmaların son sürat devam ettiği Gebze- Darıca Metro Hattı’nda yer altına inilmeye başlandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreteri İlhan Bayram, Gebze Darıca Metro Hattı’nın yapımını denetledi. Bayram, projenin planlanan zamanda gerçekleştirildiğini belirterek, “Mutlukent ve Gebze şehir meydanlarında ve OSB alanındaki depo sahasında kazıların durması ile Metro projemiz yer altına inmeye başladı.

Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli hizmetlerinden olan Gebze- Darıca Metro çalışmalarını yerinde inceleyen Genel Sekreter Bayram, 4 noktadan çalışmaların sürdüğünü dile getirerek “Gebze Kent Meydanı Toplamda 283 iksa kazığını 148’inin imalatı yapıldı. Ankraj imalatı için hazırlık yapılıyor. Akabinde istasyon kazısına başlanacak. Mutlu Kent İstasyonunda ise perde iksa sisteminin şevli ilk anolajının püskürtme beton imalatı yapıldı. İstasyon kazısına devam ediliyor. Ayrıca Adliye İstasyonu bina yıkımları tamamlandı. İstasyonların geoteknik ve mimari projelerinin onay süreci devam ediyor. Depo Sahası kazısına da başladık.” şeklinde konuştu.

Metro Hattı, Yeni Yatırımlarla Büyüyecek

Gebze OSB-Darıca sahil şeridi yüksek teknolojili, sürücüsüz, ekonomik, güvenli, esnek ve geliştirilebilir olacak şekilde tasarlanmış olup 15,6 kilometre uzunluğunda ve 6,5 metre çapında iki tünelden oluşacaktır. Hattın tamamı 12 istasyondan oluşmakta ve yer altından geçmektedir. Gebze OSB-Darıca plajı 19 dakikaya inecek. Kocaeli Büyükşehir Metro Hattını alın; Gebze OSB bölgesindeki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak, şehir içi trafik yükünü en aza indirmek, şehir merkezine ve sanayi bölgelerine hızlı ulaşım sağlamak ve Kocaeli ile Darıca kıyılarına erişimi kolaylaştırmak için Yurtiçi ve yurtdışı kara, havacılık ve demiryolu sistemleri entegre edilmiş ve iki yeraltı şehri birleştirilecek şekilde tasarlanmıştır.

936 Araçlık Yeraltı Otoparkı

Çift yönlü olarak saatte 64 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip metro hattı; İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Marmaray’a, TCDD Hızlı Tren Garı’na, ulusal ve uluslararası toplu taşıma ağlarına, kent merkezlerine bağlanacak. İki metropol yerin altından da birleştirilecek. 90 saniye aralıklarla sefer yapılacak. 936 araçlık yeraltı otoparkı, zemin üstünde otobüs peronlarını da kapsayan Park et Devam Et merkezleri yapılacak. Kocaeli Büyükşehir tarihinin en büyük yatırımı olan metronun 1. Etabı 5 milyar liraya mâl olacak. Yatırım, Kocaeli Büyükşehir’in öz kaynaklarıyla tamamlanacak.”