Gayrimenkulde Satış Vaadi Yeterli Olacak

Gayrimenkulde Satış Vaadi Yeterli Olacak

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda önemli bir değişiklik yapıldı. Buna göre, 250 bin dolarlık taşınmazın peşin olarak satışının vaat edilmesi vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

Yabancıların 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı karşılığı Türk vatandaşlığı kazanması uygulamasında önemli bir düzenleme yapıldı. Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Taahhüt Yeterli Olacak

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelik kapsamında, söz konusu tutarda taşınmazın peşin olarak satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

Yabancılar Türk Vatandaşı Olabiliyor

Hükümet, yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali ve yatırım kriterlerini düşürdü. Buna göre, 250 bin dolar tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç sene satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın alan yabancılar Türk vatandaşı olabiliyor.

Konut Almak Kolaylaştı

Daha önce1 milyon dolar olan taşınmaz satışı şartı 250 bin dolara düşerken, gayrimenkul yatırım fonu katılma payı almak suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı da 1.5 milyon dolardan 500 bin dolar oldu. İstihdam oluşturma yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için sınır ise 100 kişiden 50’ye düşürüldü.

Komisyon Kurulacak

Vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon kurulacak.