Evi Bitmeyene Anında Fesih Hakkı

Evi Bitmeyene Anında Fesih Hakkı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat sektöründe oluşan mağduriyetlere karşı yeni tedbirlerin devreye gireceğini söyledi. Yeni yönetmelikle yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için tek taraflı fesih hakkı getirilmesi gündemde.

İstanbul Kağıthane’de 4 katlı binanın çökmesine neden olan inşaatın temeli kazılmış bir şekilde uzun zamandır beklediği, çok sayıda kişinin ise bu projenin maketi üzerinden konut aldığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu facia sonrası bir kez daha gözlerin çevrildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir dizi tedbiri daha uygulamaya sokmak için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yakın zamanda meclise getirilmesi planlanan düzenleme ile mağduriyetlerin azaltılmasının planlandığını söyledi. Söz konusu yeni düzenleme kapsamında hem hak sahipleri hem de müteahhitleri olası bir mağduriyetten korumak için yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere yönelik tek taraflı fesih hakkı getirilmesi planlanıyor. Mevcut sözleşmelerde fesih hakkı bulunmasına rağmen bu süreci devreye sokmak oldukça zahmetli bir hal alabiliyor. Uzmanlara göre yeni düzenleme sayesinde inşaata bir türlü başlamayan veya teslimatı yapmayan müteahhitlere karşı artık fesih hakkı çok rahat ve kısa bir sürede kullanılabilecek. Bakanlık, geçtiğimiz mart ayında çıkarılan yönetmelik ile müteahhitlik yapacak kişi ve şirketlere mali, mesleki ve teknik yeterlik şartı da getirmişti. Murat Kurum bu düzenlemeyle artık her önüne gelenin müteahhitlik yapamayacağını ve Türkiye’nin dört bir yanında oluşan konutzede sorununa çözüm bulunacağını söylemişti. Ayrıca son dönemde giderek yaygınlaşmaya başlayan Bina Tamamlama Sigortaları ile yarım kalan inşaat sorununun da kökten çözülmesi hedefleniyor.

İNDER’de Üçüncü Durbakayım Dönemi

İnşaatçılar Derneği (İNDER) tarafından gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda, Nazmi Durbakayım 3. kez başkan seçildi. Türkiye ekonomisine karşı süren yurtdışı odaklı baskılara karşı en zorlu mücadeleyi inşaat sektörünün verdiğini ifade eden Durbakayım, bu mücadeleden daha güçlü çıkacaklarını söyledi. Sektördeki yeniden yapılanmaya İNDER’in de katkı sağlamak için çalışmalarını hızlandırdığını aktaran Durbakayım, artan yurtdışı satışlara bağlı olarak inşaatçıların da ihracatçı statüsüne alınarak Eximbank kredilerinden yararlanması gerektiğine vurgu yaptı. Durbakayım, Türkiye’ye milyarlaca dolar döviz kazandırma potansiyeli olan sektörün bu kapsamda desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.