Ev Sahibi Olmak İsteyenler Ne Yapacak? İnşaat Maliyeti Artarken Üretilen Konut Sayısı Azaldı!

Ev Sahibi Olmak İsteyenler Ne Yapacak? İnşaat Maliyeti Artarken Üretilen Konut Sayısı Azaldı!

Bugün TÜİK tarafından yapılan açıklamalara göre yeni bina üretim azalırken inşaat maliyetleri ise yükseldi. Peki, ev almak isteyen kişiler nasıl etkilenecek?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler bir yandan yükselen faiz oranları bir yandan da bozulan ekonomik göstergelerden olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

TÜİK bugün hem inşaat maliyetleri endeksi verilerini hem de inşaat ruhsatı verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Mart ayında inşaat maliyetleri yükselirken üretilen bina sayısı da büyük oranda azaldı.

Ev Satın Almak İstiyorum Diyenler Ne Yapacak?

Ev sahibi olmak isteyenler düşük konut fiyatları ve devam eden tapu harcı indirimi ile konutta KDV indirimi fırsatlarından yararlanmak istiyor.

Ancak yükselen konut kredisi faizi oranları ev sahibi olmak isteyen kişilerin peşin parası olmaması durumunda bu isteklerini gerçekleştirmesini imkansız hale getiriyor.

Seçimlerden önce en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 seviyesine çekilirken seçimlerden sonra yükselen kredi faizleri ne yazık ki bu oranın yüzde 1.55 seviyesine çıkmasına neden oldu. 100 bin lirayı aşan taleplerde ise bu oran yüzde 1.65 olarak revize edildi.

Yani ne yazık ki kredi çekerek ev satın almak deyim yerindeyse tam anlamı ile hayal oldu. Elinde nakit para olanlar için ise düşen konut fiyatları büyük bir yatırım fırsatı oluşturdu. Şu anda markalı konut projelerinde nakit konut alımları için yüzde 35 oranında peşin alım indirimi uygulanıyor.

Ev Satın Almak Mantıklı mı?

Elinde nakit para birikimi olan kişiler için konut yatırımı büyük avantaj sağlarken ne yazık ki konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişiler için ise yüksek faiz oranları bu isteği imkansız hale getiriyor.

Çünkü 250 bin lira konut kredisi çeken kişiler 500 bin liradan daha fazla konut kredisi geri ödemesi yapıyor. Yani 250 bin liralık kredi çekerek ev alanlar iki ev parası ödeyerek sadece bir ev sahibi olabiliyor.

Konut Üretimi Azalıyor!

Düşen konut satış rakamları müteahhitlerin konut üretim iştahını azaltıyor.

TÜİK birinci çeyrek yapı izin istatistikleri raporuna göre yapı ruhsatı alan bina sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılının ilk 3 ayında bir öndeki yıla göre bina sayısı %42,5, yüzölçümü %37,7, değeri %19,8 ve daire sayısı %45,9 azaldı.

Azalan konut üretimi bir süre sonra konut stokunun tükenmesini hızlandırırken bu da konut fiyatları için yukarı yönlü hareketlenmeyi sağlayacak gibi görünüyor.