Emlak Sektörünün Yeni Umudu Yabancıya Konut Satışı Oldu!

Gayrimenkulde Ürdün, Konutta İran İlk Sırada!

Türkiye’de emlak sektörü Haziran ayı başından itibaren tarihin en verimli dönemini yaşamaya devam ediyor. Kamu bankalarının düşük maliyetli konut kredileri ve Emlak Konut tarafından başlatılan uygun ödeme seçeneklerinin bulunduğu kampanya ile konut satışları rekor seviyelere çıkmayı başardı. Yılın ilk 6 aylık döneminde bir önceki yıla göre satışlar yüzde 23,5 yükseldi. 2020 yılında şu ana kadar Türkiye genelinde 624.769 konut satışı gerçekleşti. Emlak sektöründe yıl sonu hedefi ise 1,3 milyon konut satışı olarak güncellendi.

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA HEDEF 65.000 KONUT OLDU!

Türkiye’de konut satışlarının önemli bir kısmını da yabancıya yapılan satışlar oluşturuyor. Koronavirüs sürecinde oldukça azalan yabancıya konut satışlarının Ağustos ayının gelmesiyle rekor seviyelere çıkması bekleniyor. 2019 yılında yabancılar Türkiye’de 45.483 konut satın almışlardı. Bu yıl yabancıya konut satışlarında hedeflenen rakam ise 65.000 oldu.

YABANCI YATIRIMCILAR TÜRKİYE’YE GELMEYE BAŞLIYOR

Yabancıya konut satışında oldukça umutlu olduklarını söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Nazmi Durbakayım, “Konut satışları konusunda Türkiye önemli bir hareketlilik kazandı. Yabacı alıcılardan da umudumuz var. Bu anlamda büyük bir potansiyel bulunuyor. Ağustos ayı ile beraber yabancı yatırımcılar Türkiye’ye gelmeye başlayacaklar. Şu ana kadar bu yatırımcılar 2020 yılında Türkiye’den 14 Bin adet konut satın aldılar. Şimdi 50 Bin konut satışı daha gerçekleşmesini bekliyoruz. Yıl sonunda gelen konut satışlarının da 1,3 milyon adet olacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN SAĞLIK SİSTEMİ EMLAK SEKTÖRÜNÜ ETKİLEYECEK

Türkiye’nin sağlık sisteminin koronavirüs sürecinde çok başarılı olmasının yabancıya konut satışında etkili olacağını söyleyen Nazmi Durbakayım, “Türkiye koronavirüs sürecinde başarılı bir sağlık sınavı verdi. Bu başarının dünyaca takdir edilmesi yabancıların Türkiye’ye olan ilgisini arttırdı. Yabancıya konut satışında yeni dönemde Çinlilerin yükselişte olduklarını görüyoruz. Avrupalılar Türkiye’de tatil bölgelerini, Orta Doğulular ise serin bölgeleri tercih ediyorlar. Yabancılar artık ülkemizin her bölgesinden konut satın almaya başladılar.” ifadelerini kullandı.

ÖZEL BANKALARA KONUT KREDİSİ ÇAĞRISI

Kamu bankalarının konut kredilerinden övgüyle bahseden Nazmi Durbakayım, özel bankaların da artık elini taşın altına sokması gerektiğini ifade ederek, “Özel bankalar konut kredilerine katkı vermiş olsalardı şu anda başka şeyler konuşuyor olabilirdik. Kamu bankaları için maliyetler çok yüksek ama devlet başka yönden onu telafi edebiliyor. Bir konutun satışından çok sayıda vergi alınıyor. Bu da devletin zarar etmesini önleyecektir. Ancak biz yine de özel bankalardan konut kredileri konusunda pozitif bir hamle bekliyoruz.” şeklinde konuştu.