Emlak Konut Saraçoğlu İhalesi 13 Aralık’ta

Emlak Konut Saraçoğlu İhalesi 13 Aralık'ta

Emlak Konut, daha önce ertelediği Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesini 13 Aralık’ta yapacak.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) geçtiğimiz Nisan ayında ileri bir tarihe ertelediği Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. oturumu 13 Aralık 2018 Perşembe günü saat 14:30’da yapılacak. İhale 2 oturumda gerçekleştirilecek ve nihai kazanan 2. oturum sonucunda açıklanacak.

100 bin 157 metrekare mülkiyet alanına sahip olan Saraçoğlu projesinde konut alanı, ticaret alanı, turizm alanı ve park alanı olacak. Söz konusu alan İçişleri Bakanlığı ve 15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı’na yakın konumdayer alıyor.

Emlak Konut Saraçoğlu projesini 20 Mart 2018 tarihinde basına tanıtmıştı. Tanıtım toplantısına çok sayıda bakan katılmıştı.

İhale edilecek alanda 435 adet lojman ve 250’ye yakın tescilli ağaç yer alıyor. Emlak Konut GYO eski müdürü Murat Kurum tanıtım toplantısında “Saraçoğlu’nu aslına uygun olarak yenileyerek Ankara halkının hizmetine sunacağız” demişti.

İhale Neden Ertelenmişti?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açmıştı.Danıştay 10. Dairesi, davayla ilgili ilk incelemelerini yaptı ve Kızılay Saraçoğlu Mahallesi’nin Emlak Konut’a devrini düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı şu şekilde; “Yenişehir ve Namık Kemal mahallelerinde bulunan mülkiyeti Hazine’ye ait 14 taşınmazın Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ. ile gayrimenkul satış vaadi ve arsa payı karşılığında hasılat paylaşımı esasına göre inşaat sözleşmesi yapılmak suretiyle değerlendirilmesi, 4706 sayılı Kanun’un 7. maddesine göre Bakanlar Kurulunca kararlaştırılmıştır.”

Emlak Konut GYO da Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) ihalenin ertelenmesiyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı; “Şirketimiz projelerinden olan ve 26.04.2018 Perşembe günü saat 14:30’da 1.Oturumu yapılması planlanan Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’nin i halesi, hukuki süreç tamamlanana kadar ileri bir tarihe ötelenmiştir.”

Saraçoğlu Projesi İçin Düğmeye Basıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında; 121 bin metrekarelik alanı kapsayan Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşüm uygulaması ile Kızılay’ın çehresinin değişeceğini söyledi.

Arsa bilgisi:

1- Ankara Çankaya Namıkkemal-Yenişehir Mahallesi A ada/parsel konut alanı olacak.

2- Ankara Çankaya Namıkkemal-Yenişehir Mahallesi B ada/parsel ticaret+turizm+konut alanı olacak.

3- Ankara Çankaya Namıkkemal-Yenişehir Mahallesi C ada/parsel konut alanı olacak.

4- Ankara Çankaya Namıkkemal-Yenişehir Mahallesi D ada/parsel ticaret alanı olacak.

5- Ankara Çankaya Namıkkemal-Yenişehir Mahallesi D ada/parsel ticaret alanı olacak.

6- Ankara Çankaya Namıkkemal-Yenişehir Mahallesi’nde 13 bin 153 metrekare park alanı olacak.

Plan notlarıyla ilgili bilgiler

– 2863 sayılı Kültür Varlılarını Koruma Kanunu’na uyulacaktır.

– İlgili kültür carlıklarını koruma bölge kurulu kararı alınmadan uygulamaya geçilmez.

– Planlama alanı içerisinde yer alan tescili tabiat varlıklarının korunma alanında yapılacak her türlü iş ve işlemler ile ilgili tabiat varlıklarını koruma bölge komisyonu görüşü doğrultusunda uygulama yapılacaktır.