Emlak Katılım Bankası ile Yeni Bir Sayfa Açılıyor

Emlak Katılım Bankası ile Yeni Bir Sayfa Açılıyor

Temmuz 2001’de tasfiye kapsamına alınan Emlak Bankası, BDDK’nın izniyle Emlak Katılım Bankası olarak tekrar faaliyete başladı.

Emlak Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, emlak sektörü ile finans sektörü arasında piyasa yapıcı bir rolü bulunan banka olmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de toplam bankacılık büyüklüğü içerisinde katılım bankacılığının payı yüzde 5,5 civarında. Emlak Katılım Bankası, katılım bankacılığı sektöründe altıncı katılım bankası oldu. Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, dört ay gibi kısa bir sürede, günde 16 saat çalışarak bankayı yeniden faaliyete hazır hale getirdiklerini belirtiyor. Aksu; “Hükümetimizin orta vadeli planında yer alan katılım bankacılığı pazar payının yüzde 15 hedefine ulaşmasında aktif rol almayı hedefliyoruz. Mevcut ürünler ile pazar payımız sınırlı şekilde büyümekte. Emlak Katılım Bankası olarak sektörün ihtiyacı olan yeni ve katılım bankacılığı ilkeleri ile uyumlu ürünleri geliştirmeyi ve bankacılık sektörü içindeki payı artırmayı hedefliyoruz” diyor.

Deniz Aksu, katılım bankacılığı konusundaki faaliyetleriyle ilgili olarak da şu bilgileri paylaşıyor: “Katılım bankacılığının pazar payını arttırmak için biraz daha cesur adımlar atmamız gerekli.

Mevcut ürün ve hizmet setleri pazar payının artırılmasında sınırlı bir etkiye sahip. Yeni finansman modelleri yanında yurtdışı ve yurtiçi kaynakları ekonomiye kazandırarak katılım bankacılığını büyütüp, pazar payını arttıracağız. Yılsonuna dek 2-3 milyar TL’lik sermaye piyasası ürünü ve yaklaşık 1 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı yapacağız.”

İstanbul İnşaatları