Dünya Devlerinin Gözü Bu İhalede: Türk Şirket de Yarışacak

Dünya Devlerinin Gözü Bu İhalede: Türk Şirket de Yarışacak

Suddi Arabistan’ın petrol dışı gelirlerini artırmak için başlattığı Proje kapsamında Taif’te kurulacak olan tesise dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’nin de içinde bulunduğu 10 dev firma teklif verecek.

Enerji zengini Suddi Arabistan’ın petrol dışı gelirlerini artırmak için başlattığı Vision 2030 Projesi altyapı çalışmalarında devam ediyor. Suudi Arabistan’ın bu amaçla düğmeye başlattığı en önemli proje ise kanalizasyon ve su işleri. Ülkenin en önemli eyaletlerinden Mekke’de vitrine çıkarılan proje Taif kentinde hayata geçecek. Dünde 270 bin metreküp su arıtacak olan tesis ülkenin su ihtiyacının karşılanmasına da destek olacak. Taif’te kurulacak tesis için dünyanın farklı ülkelerinden 10 sanayi ve inşaat devinin de ilgisini çekti.

Yenigün Teklif Verecek

Suudi Arabistan Su ve Elektrik şirketi (Saudi Arabia’s Water & Electricity Company-WEC) resmi istesinde yer alan bilgilere göre projeye 10 dev firma teklif verecek. Projeyle ilgilenen firmalar arasında İspanya’dan Acciona Agua, Fransa’dan Suez’i, Güney Kore’den Samsung, Doosan, Çin’den Gezhouba Group, Japonya’dan Marubeni, Hitachi, Mitsui, Mısır’dan Orascom ve Türkiye’den ise Yenigün İnşaat var.

Projeyle daha önce 66 firma ilgilendiğini açıklamıştı. Bu şirketler arasında Çinli China Energy Engineering Corporation, China Harbour Engineering Arabia, China Machinery Engineering Corporation, Jinluo Water, Hintli Passavant Energy and Environment, Va Tech Wabag, Birleşik Arap Emirlikleri’nden TAQA, Etihad Emirates Mabani Transporting, Kuveyt’ten Utico ve Gulf Investment Corporation gibi firmalar vardı.