Dolar Kuru Düştü, Kanal İstanbul İhalesi Yapılacak mı?

Dolar Kuru Düştü, Kanal İstanbul İhalesi Yapılacak mı?

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul maliyeti açısından en büyük sorunun yükselen dolar kuru olduğunu açıklamıştı. Dolar kuru düştü, gözler yeniden Kanal İstanbul ihalesine çevrildi. Peki, Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak?

Türkiye’nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesi hakkında gelişmeler merak konusu uyandırıyor.

Daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile maliyeti arttığı dile getirilen projede düşen dolar kuru umut kaynağı oldu.

Kanal İstanbul İhalesi Ne Zaman Yapılacak?

Daha önce sürekli olarak gündemde tutulan proje ne yazık ki uzun süredir unutulmuş durumda.

Özellikle de Kanal İstanbul güzergahı üzerinde oturan ve yatırımı bulunan kişilerin yakından takip ettiği projede yeni bir gelişme yaşanmadı.

Ancak dolar kurunda hızla yaşanan geri çekilme vatandaşın yeniden ihale tarihi hakkında açıklama beklemesine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul Açıklaması Yapmıştı!

20 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konu hakkında açıklama yapmış ve “Kanal İstanbul, aynı kararlılıkla devam ediyor. Bazı ülkelerin ve firmaların şu anda ona da talepleri var. Bu taleplerle birlikte Kanal İstanbul’u devreye sokacağız. Onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü Kanal İstanbul’u o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projelerinden biri olarak görüyoruz.” demişti.