Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Adını paha biçilemez bu şehirden aldı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk fazının uçuşlara açılması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bugün burada iki büyük mutluluğu yaşıyoruz. Bu havalimanının açılışını kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Bu projenin bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Bunun yanında Cumhuriyetimizin kurulmasının 95. yıldönümünü gururunu da bugün hep birlikte yaşıyoruz. Kutlu olsun. Tabii aldığımız acı bir haber var. Bugün Endonezya’da düşen uçakta ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu büyük eser adını paha biçilmez bir şehir olan İstanbul’dan almıştır. İstanbul bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır. Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser işte bunun için adını İstanbul verdik. İstanbul Havalimanı’nın tüm dünyaya,  bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum.” dedi.

Atatürk Havalimanı Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanının ise İstanbul Havalimanı’nın tam kapasiteyle hizmete girdiğinde Atatürk Havalimanı’nın ticari seferlere kapanarak havalimanı vasfını koruyacağını belirtti.

“İstanbul Havalimanı Dünyada Örnek Olacak”

Erdoğan İstanbul Havalimanıyla ilgili de şu bilgileri verdi; “Tüm etapların 2028’e kadar tamamlanması öngörülmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl boyunca bu havalimanımız büyümeye devam edecektir. Bu projenin finansmanında, herhangi bir Hazine garantisi veya benzeri bir taahhüt söz konusu değildir. İstanbul Havalimanı’nı sadece ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya yaptığımız bir büyük hizmet olarak görüyoruz. Havalimanı hem mimarisi hem inşası hem işletmesi hem finansmanıyla gerçekten ülkemizin yüz akı, dünyada da örnek olacak bir projedir.”

“Sektörün Cirosu 25 Milyar Dolara Yükseldi”

Erdoğan, atılımlarla, havacılık sektörümüzün cirosu 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükseldiğine de dikkati çekerek; “Bölgemizdeki ve dünyadaki tüm dostlarımıza sesleniyorum; gelin hepimiz için huzurlu, güvenli ve müreffeh bir geleceği birlikte inşa edelim.” şeklinde konuştu.