Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: “Sosyal konutta sözümüzü tutacağız”

Sosyal konutta sözümüzü tutacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Selçuklu Ardıçlı Mahallesi Sosyal Konut Projesi için kura çekimi sonrasında Mevlana Kültür Merkezi’nde merkez ve taşra ilçe belediye başkanlarıyla toplantı gerçekleştirdi. Konya’da kentsel dönüşüm, millet bahçesi yapımı ve diğer projelerle ilgili konuşan Kurum, yapılması gereken ne varsa hızla hayata geçireceklerini ifade etti.

Kurum, “Kentsel dönüşümde acil öncelikli alanların dönüşümünü yapacağız. Sosyal konutla alakalı vatandaşımıza söz verdiğimiz projeleri bir bir hayata geçireceğiz.” dedi.

Türkiye genelinde de 2023 yılına kadar 1,5 milyon konutu dönüştüreceklerini söyleyen Kurum, şu açıklamalarda bulundu: “Bundan sonraki önceliklerimiz vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltecek, 50-100 yıllık şehir planları çerçevesinde şehirlerimizin 2023’ünü, 2053’ünü, 2071’ini planlamak. Millet bahçelerini projelendirip yapacağız, kentsel dönüşümde acil öncelikli alanların dönüşümünü yapacağız. Sosyal konutla alakalı vatandaşımıza söz verdiğimiz projeleri bir bir hayata geçireceğiz. Hem düzenli depolama tesislerinde hem de atık su arıtma tesislerinde 2023 yılına kadar şehirlerimizdeki tüm nüfusa hizmet verecek projeleri hayata geçireceğiz. Sıfır atıkla ilgili yayınlayacağımız yönetmelik 2023’e kadar tüm şehirlerimizde Sıfır Atık Projesi’ne geçeceğiz. Kendi içinde ayrıştıracağımız organik ve diğer geri dönüşüme tabi atıklarımızı ayrıştırarak çevremizi, doğamızı koruyacağız. Tarihimizi, Mevlana Meydanı Projemizde olduğu gibi koruyarak, kentsel dönüşümünü yaparak gelecek nesillerimize en iyi şekilde aktarmış olacağız.”