Çevre Bakanı Murat Kurum’dan Çok Önemli Kentsel Dönüşüm Açıklaması: 1.5 Milyon Konut Acilen Yenilenecek!

Çevre Bakanı Murat Kurum'dan Çok Önemli Kentsel Dönüşüm Açıklaması: 1.5 Milyon Konut Acilen Yenilenecek!

Gelen son dakika deprem haberleri yürekleri ağızlara getirmeye devam ederken konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında depremin en az terör kadar riskli olduğunu belirterek enkaz altında can aramamak adına mutlaka kentsel dönüşümü hızlandıracaklarını söyledi.

ESKİ BİNALARDA OTURANLAR DİKKAT! HANGİ EVLER YIKILACAK?

Çevre Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında “Deprem, terör kadar tehlikeli. Bakanlık olarak önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde 1,5 milyon konutun acil şekilde dönüşümü noktasında bir hedef ortaya koyduk. Bu projenin merkezi de İstanbul’dur. İstanbul’da bütün ekiplerimizle çalışma yürütüyoruz. Enkaz altında can aramak, vatandaşımızı aramak istemiyoruz. İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” diyerek kentsel dönüşüme hız vereceklerini söyledi.

Söz konusu projelerde özellikle de deprem yönetmeliği öncesi yapılan eski binalara öncelik verilecek. Yapılan riskli yapı analizi ile çürük raporu alan yani depreme dayanıklı olmadığı belirlenen evler kentsel dönüşüme alınacak. Öncelikli olarak yıkılacak olan bu evlerin yerine depreme dayanıklı sağlam binalar inşa edilecek.

Evini kentsel dönüşüme veren kişilere talep etmeleri halinde yeni evlerini teslim alana kadar devlet kentsel dönüşüm kira yardımı yapacak.