Cerrahpaşa Yerinde Dönüşüyor

Cerrahpaşa Yerinde Dönüşüyor

İstanbul’un en eski ve önemli tıp fakültelerinden olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ‘Yerinde dönüşüm” çalışmaları başlıyor. Yıkılacak alanda modern, depreme dayanıklı binalar inşa edilecek.

Yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar kapsamında hastane içinde bulunan ve depreme dayanıksız 6 ayrı binanın yıkımı tamamlandı. Son olarak 2 Kasım’da fakültenin Temel Bilimler Anabilim Dalı binasının yıkımına devam ediyor. Yıkımdaki son durum havadan da görüntülendi.

Yıkılmayacak  ‘anıt bina’ statüsünde binaların da olduğunu ve bunlardan birinin tıp müzesine dönüştürüldüğünü söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen; “Hocalarımızın bizlere bıraktığı bir miras, yerinde dönüştürülmeye devam ediyor. Cerrahpaşa, ülkenin büyük bilim insanlarının yetişmesinde önemli bir rol oynuyor,  toplumun sağlık hizmetlerini tercih ettiği öncelikli bir yer. Bu dönüşüm daha sağlıklı hizmet verme adına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

TOKİ ile Anlaşıldı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin önemli bir miras olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen; “Cerrahpaşa, ülkemizin tıp tarihinin bir devamı olan ve hocalarımızın bizlere bıraktığı bir miras. Bu miras yerinde dönüştürülmeye devam ediyor. Cerrahpaşa’nın ön tarafına çelik konstrüksiyon binalar yapıyor. Eğitim ve sağlık hizmetleri de bir yandan aksamadan devam ediyor.  TOKİ  ile anlaşma yapıldı. Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile TOKİ, üniversitemizin Avcılar’da bulunan arazilerimizde yeni binalar yapacak ve hizmetimiz daha kaliteli ve modern devam edecek. Cerrahpaşa, ülkenin büyük bilim insanlarının yetişmesinde önemli bir rol oynuyor, ayrıca toplumun sağlık hizmetlerini tercih ettiği öncelikli bir yer. O yüzden daha sağlıklı hizmet verme adına bu dönüşüm devam ediyor” diye konuştu.

Depreme Dayanıklı Modern Binalar

Alanda yeni modern ve depreme dayanıklı konutlar yapılacağını belirten Gönen; “Hem eğitim öğretim anlamında hem de sağlık hizmetleri alanında modern yapılar yer alacak. Bu yapıların altlarında da geniş otoparklar bulunacak. Şu an acil servisi taşıyoruz. Burayı taşıdıktan sonra yeni servis için yıkım yapılıp çalışmalara başlanacak. Şu an hastanemizin aşağı tarafına güzel bir acil servis yaptık ve önümüzdeki günlerde burada hizmet vermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Tarihi Binalar Restore Edilecek

Gönen, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Yıkılmayacak tarihi binalarımız da var. Bunlar anıtlar kurulu tarafından tescillenmiş yapılar. Bunların biri hemen girişteki bina. Burası tıp müzesi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük katkıları ile Türkiye’de tıp fakültesinde bulunan ilk tıp müzesi olma özelliği taşıyor.  Dekanlık, Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nın hizmet verdiği bu tarihi binaların restorasyonu yapılarak korunmasına devam edecek.”