Buharkent OSB’de Fabrikalar Yükselecek

Buharkent OSB'de Fabrikalar Yükselecek

Kamulaştırma çalışmaları tamamlanmak üzere olan ve 842 dönüm arazi üzerine kurulan Buharkent OSB’de hızla altyapı çalışmalarına başlanacak. Parselizasyon işlemlerinin ardından sanayi parselleri talepte bulunan sanayicilere tahsis edilecek. Bu şekilde 2019 yılının ikinci yarısında yatırımcılar inşaatlara başlayabilecek.

Bölge ile ilgili bilgi veren Buharkent Belediye Başkanı ve aynı zamanda Buharkent OSB Başkanı Mehmet Erol, “Buharkent Belediye Başkanlığı olarak Buharkent OSB Müteşebbis heyetine dahil olduk ve 5 yıldır yönetimsiz olan Buharkent OSB yönetim kurulunu 2014 yılında yeniden oluşturarak sorumluluğu üzerimize aldık. OSB Yönetim Kurulu Başkanlığına Belediye Başkanı olarak seçildim. İlçemiz ortakçı mahallesi Taşbuzağı mevkiinde bulunan 842 bin metrekare alana sahiptir. Kamulaştırmalar tamamlanmak üzere olup 2019 yılında altyapı çalışmaları ardından faaliyete geçecektir” dedi.

Yatırımcının Gözdesi

Buharkent OSB’nin Denizlili yatırımcıların gözdesi haline geldiğini ifade eden Başkan Erol, “OSB’de birçok firmaya yer tahsisi yapılmış. Yatırımcımız bir kablo firmasına ilk inşaat ruhsatı düzenlenmiş olup inşaatın temeli atılmış ve bina hızla tamamlanmaktadır. 2002 yılında kurularak tüzel kişilik kazanan ve imar planı hazırlanmış olan ancak 2009 yılından itibaren de yönetimsiz bırakılan Buharkent OSB’de yatırıma yönelik bir ilerleme kaydedilememiştir. Bu haliyle Bakanlık tarafından da tasfiyesi gündeme getirilmiş olan Buharkent OSB’nin faal hale getirilmesi ve yatırımcıya sunulması amacıyla hukuki işlemler tamamlandıktan sonra 2015 yılında Yönetim Kurulu oluşturulmuştur ve Buharkent Belediye Başkanı olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendik. Bu aşamadan sonra da yoğun bir şekilde tanıtım faaliyetine başladık ve bunun sonucu olarak Buharkent Organize Sanayi Bölgesi yatırımcının ilgi odağı haline gelmiştir” diye konuştu.

Son Aşamaya Geldi

Yönetim Kurulunun yeniden oluşması ile gelen arsa tahsis taleplerini de dikkate alarak kamulaştırma ve imar planı revizyon çalışmalarına hemen başlandığını belirten Başkan Erol, “İmar planı revizyonu çalışmalarına göre Buharkent Organize Sanayi Bölgesinde 648 bin 310 metrekarelik alanda 34 adet sanayi parseli oluşmuş, bu alanın tamamı talep edilmiş ve hatta bunun üzerinde 300 bin metrekarelik daha arsa tahsis talebi alınmıştır. Şu an imar planı revizyonu çalışması son aşamaya gelmiştir ve kamulaştırmayla ilgili birkaç parsele ilişkin yargı sürecinin bitmesi beklenmektedir. Kamulaştırmanın sona ermesiyle parselizasyon işlemleri yapılıp, sanayi parselleri talepte bulunan sanayicilere tahsis edilecektir. Bu şekilde 2019 yılının ikinci yarısında yatırımcılar inşaatlara başlayacaktır” diye konuştu.

Mehmet Erol, bölgede metal, ağaç, inşaat, gıda ve tarım ürünleri ve tekstil sektörlerinin temsilcilerinin yer alacağını, Türkiye ihracatında ilk 100’de yer alan önemli bir yatırımcı olan Seval Kablo’nun Aydın ihracat ve istihdam rakamlarına önemli bir katkı sağlayacağını kaydetti.