Bu Arsalar Okul İnşaatı Karşılığı İhaleye Verilecek

Bu Arsalar Okul İnşaatı Karşılığı İhaleye Verilecek

Milli Emlak Müdürlüğü ihaleyle; Adapazarı, Arifiye ve Hendek’te 3 okul yapılmasına karşılık, Adapazarı’nın 4 mahallesindeki 6 arsayı verecek.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında şehirlerdeki okul ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla okul inşaatlarına karşılık hazine taşınmazları ihaleyi kazanan firmaya verilecek. 

Medyabar’ın haberine göre bu kapsamda Sakarya’da 15 okulun arsa karşılığı inşa ettirileceği belirtilmişti. 

3 Okul Karşılığında 6 Arsa 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Millî Emlak Müdürlüğü’nün yayımladığı ihale ilanına göre Adapazarı, Arifiye ve Hendek’te 3 okul yapılmasına karşılık, Adapazarı’nın 4 mahallesindeki 6 arsa verilecek. 

2 İlkokul, 1 Anadolu Lisesi 

Buna göre Adapazarı Tuzla Mahallesi’nde 24 derslikli ilkokul binası, Arifiye Neviye Mahallesi’nde 16 derslikli anadolu lisesi binası, Hendek Kemaliye Mahallesi’nde de 20 derslikli ilkokul binası inşa edilecek. 

Bu Arsalar Verilecek 

Okulların yapılmasına karşılık verilecek arsaların mahalleleri ve nitelikleri ise şöyle: 

Ozanlar Mahallesi’nde toplam 5 dönümlük ticari alan imarlı iki arsa (Prof. Dr. Sabahattin Zaim Bulvarı kenarında); Alandüzü Mahallesi’nde toplam 20 dönümlük konut alanı imarlı iki arsa; Karakamış Mahallesi’nde 3 bin 715 m2’lik konut alanı imarlı 1 arsa; Cumhuriyet Mahallesi’nde Bin 172 m2’lik ticaret alanı, yol, meydan imarlı bina. 

Şehrin Göbeğinde 

Okul karşılığı verilecek olan arsalar arasında en dikkat çeken ise şüphesiz ki Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Bin 172 m2’lik, rayiç bedeli 19 milyon 940 bin lira olan bina.

Bu bina herkesin bildiği, Adapazarı Belediyesi önünde bulunan ve deprem hasarı nedeniyle yıkım kararı alınan eski Halk Bankası, Ali Fuat Cebesoy Vergi Dairesi ve SAKVA’nın bulunduğu bina.

İhale Böyle Yapılacak

Yapılacak okulların toplam inşaat bedeli 34.099.820,00 TL ile inşaat karşılığı verilecek taşınmazların tahmini bedeli olan 34.118.000,00 TL arasında Hazine lehine meydana gelen 18.180,00 TL farkın arttırılması suretiyle teklif alınacak ve sözleşme düzenlenmeden önce Hazineye nakden ve peşin olarak ödenecek. 

İhale 3 Temmuz Çarşamba günü saat 14.00’de Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü’nde toplanacak Komisyon marifetiyle Pazarlık Usulü ile yapılacak.