BIM Türkiye’de!

BIM Türkiye'de!

İnşaat sektörünün en önemli teknolojik gelişimlerinden biri olan BIM’in, artık Türkiye’de de sistemli bir şekilde kullanılmasının önü açıldı.

İnşaat sektörünün en önemli teknolojik gelişimlerinden biri olan BIM (Building Information Modelling) yani Yapı Bilgi Modellemesi’nin Türkiye’de kullanımı yaygınlaştırılacak. Buna göre, sektörde rol alan tüm paydaşlar tarafından önemli bir adım atıldı.

Türkiye inşaat malzemeleri sektörünün çatı örgütü Türkiye İMSAD’ın ev sahipliğinde buluşan mimar, mühendis, müteahhit, teknik müşavir, yazılımcı, danışman, akademisyen ve inşaat malzemesi sanayisi temsilcilerinin proje ortakları; yapı endüstrisinde sayısal dönüşümün öncüsü ‘buildingSMART Türkiye’nin kurulması için adım attı.

Ülkemizde de inşaat sektörü dijitalleşmede diğer sektörlerin çok gerisinde kalıyor. İnşaat sektöründe dijital dönüşüm sürecinin en önemli teknolojik örneklerinden biri olan BIM, Endüstri 4.0 ve dijitalleşme çağında inşaat sektörünü geleceğe hazırlıyor.

Günümüzde tüm sektörler teknolojideki gelişmelerle kendini yenileme ve geliştirme imkanı bulunan, inşaat sektörünün de bu gelişmelere ayak uydurması, geleceği yakalaması için adım atılıyor. 21’inci yüzyılda inşaat sektörü tasarım ve projelerinde yüzyıllardır kullanmakta olduğu 2-boyutlu (2D) pafta kullanımın ötesinde, artık proje verileriyle beraber 3-boyutlu (3D) modelleri kullanarak yeni bir sürece adım atıyor. Artık yapılar eskinin üretim yöntemleri ile değil, inşaat sonucunun görülebildiği üç boyutlu modelleme sistemleri hazırlanıyor.

İnşaat Sektörünün Tüm Alanları Yaygınlaşacak

Tüm dünyada hızla yayılan BIM ile inşaat ve yapı sektörü; hız, verimlilik, sürdürülebilirlik ve artırılacak. BIM’in önemi, hem yurt dışındaki projelerdeki gereksinimler hem de Türkiye’de sektörün bu yönde evrilmesi doğrultusu artış gösteriyor. Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde ilk üç sıra içinde bulunan Türk müteahhitlerin daha fazla değer yaratması adına istihdam, malzeme ve projelerin de birlikte hareket etmesi için özel sektörün yanı sıra kamu kuruluşlarının da BIM uygulamalarına yönelik desteğinin sağlanması için hazırlanıyor.

Bunun için müteahhit, müşavir ve yazılım sektörü temsilcileri ile akademisyenler bir araya geldi ve Türkiye İMSAD’ın ev sahipliğinde BIM uygulamalarının inşaat sektörünün tüm alanlarında yaygınlaşması için çalışmalar yaptı.