Bilkent Şehir Hastanesi Açılış İçin Hazır!

Bilkent ŞEhir Hastanesi Açılış İçin Hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Şehir hastaneleri hayalim olan projeler dizisiydi’ dediği o hastanelerden biri olan Bilkent Şehir Hastanesi açılış için gün sayıyor. Hastanenin 15 Şubat-15 Mart tarihlerinde hizmete başlaması planlanıyor.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olan Bilkent Şehir Hastanesi açılış için gün sayıyor.

Star Gazetesi’nde yer alan habere göre, CCN Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen, dev sağlık kapüsüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Geçen, açılış için hazır olduklarını söyleyerek, 15 Şubat-15 Mart tarihlerinde hizmete başlayabileceklerini açıkladı.

15 Şubat-15 Mart Tarihlerinde Açılacak

Sağlık Bakanlığının Bilkent Şehir Hastanesi’nin kabul sürecini yürüttüğünü ve 6 aydır bununla ilgili testler yapıldığını söyleyen Çeçen, “Kabul süreçleri dikkate alındığında,15 Şubat-15 Mart tarihlerinde devirler olabilir ve hizmete başlayabiliriz. Hastane açılınca, Sağlık Bakanlığı hastaneyi yönetecek, biz kullanım bedeli alacağız. Biz de güvenlik, yemek, sterilizasyon gibi alanlarda 5 yıl boyunca hizmet vereceğiz” diye konuştu. 

Maliyet Arttı

Hastanenin yapılışından itibaren kurdaki dalgalanma nedeniyle maliyetlerinin arttığını söyleyen Çeçen, “Sadece kur değil, emtia fiyatları dünya genelinde yükselişte. Bizim kullandığımız tıbbi cihazlar döviz bazlı. Sağlık Bakanlığı da Bilkent Şehir Hastanesi kampüsüne taşındı. Bakanlık 11 ayrı birimde görev yapıyordu. Şu anda piyasaya ödediği kiranın üçte birini bize ödüyor. Hastanede de aynı durum söz konusu. Biz 25 yılın sonunda binayı yenilenmiş olarak tertemiz şekilde vereceğiz” dedi.

“Bu projeyle gurur duyulmalı”

Şehir hastaneleriyle ilgili tartışmalar hakkında konuşan Çeçen, şu ifadeleri kullandı: “Belli hizmetlerde garanti var. Mersin’de mesela o garantileri hiç kullanmadık. Garanti rakamı geçilince, o işlem için ödenen rakam düşüyor. Devletin lehine olan bir düzenlemeyi, aleyhteymiş gibi kullanıyorlar. Belli bir kesim bu projelere karşı. Eski dönemleri hatırlayın, hangi seviyeden ne seviyeye geldi hastaneler. Kur açısından baktığımızda, alacağımız kira projeye başladığımız güne göre yüzde 7,7 daha düşük. Asıl kur riski bizde. Çünkü bizim borcumuz dövizle. Ben hiçbir zaman yaptığım işten pişman olmadım. Böyle başarılı projelerden gurur duyulması gerekirken tartışılmasına üzülüyorum. Bu projenin 15 yıldan önce bize getirisi olmuyor.”