Batan İnşaat Firması Sayısı 2019 Yılında Neden Arttı?

Batan İnşaat Firması Sayısı 2019 Yılında Neden Arttı?

Bozulan ekonomik göstergeler en fazla inşaat sektörü üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Peki, inşaat firmaları ve müteahhitler neden batıyor?

Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olarak gösterilen inşaat sektörü sıkıntılı bir dönemden geçmeye devam ediyor.

Özellikle de yükselen faizler hem maliyetleri arttırması hem tüketicileri konut yatırımından vazgeçirerek bankalara yönlendirmesi hem de konut kredisi kullanımını imkansız hale getirmesi nedeniyle sektörü zorluyor.

İnşaat Sektörü Neden Krize Girdi?

Konuyu kaleme almış olduğu yazıda irdeleyen Aydınlık Gazetesi yazarı Mustafa Pamukoğlu bazı noktalara dikkat çekti.

Pamukoğlu yazısında ana sorunun üretilen yeni konutlar için kredi – ödünç – gelecek gelirleri üzerine kurması olarak gösterdi. Borçluluk oranı yükselen inşaat firmaları ve müteahhitler hem dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar hem de kredi faizindeki yukarı yönlü hareketlilik ile içerisinden çıkılmasının mümkün olmadığı bir sarmalın içinde kalıyor.

Mevcut varlıklarının borçlarını karşılamaya yetmediği inşaat firmaları ve mütehhitler tökezlemeye başlarken bu süreçte kendilerini toparlamayı başaramayanlar ise iflas edilerek elimine oluyor.

Arsa Payı Karşılığı İş Yapan Müteahhitler Neden Batıyor?

Yapmış olduğu değerlendirmesinde Pamukoğlu arsa payı karşılığı inşaat yapan firmaları dar boğaza sokan en önemli nedenin yükselen inşaat maliyetleri olduğunu söyledi.

İnşaat işine girerken yapılan maliyet hesaplarının aniden yükselen fiyatlar ile tutmaması müteahhitleri zor duruma soktu. Müteahhitler aradaki farkı kapatmak için bankalara koştu ancak bu da geçici bir çözüm oldu. Bankalar maliyet üzerine ilave faiz bindirdi ve müteahhitler projedeki konutları daha yüksek fiyata satmak zorunda kaldı.

Ancak ekonomik kriz konut satışlarını da vurdu. Pamukoğlu yazısında “Bu yüklenici bir de ekonomik krizde bunu yapacak. Ama başaramıyor. Alıcı yok. Soran yok. Banka bastırıyor. Faiz biniyor. Döviz kredisi aldıysa kur farkı biniyor. Dayanamıyor. Acil borçlar için elindeki tüm malları 2 milyon TL’ye satıyor, o da satabilirse! İnşaat bitti. Kar yok 2 milyon lira borç var. İşte batış noktası.” diyerek durumu açıkladı.