Bankalar Emlak Zengini Oldu

Bankalar Emlak Zengini Oldu

Ekonomik kriz sebebiyle ipotek olarak gösterilen binlerce gayrimenkul birer birer bankaların eline geçiyor. Borçları sebebi ile el konulan en fazla gayrimenkul 8 bin 454 adetle kamu bankalarında.

Borçları nedeniyle el konulan en fazla gayrimenkul 8 bin 454 adetle kamu bankalarında bulunuyor. Özel bankaların elinde ise 6 bin 296 gayrimenkul var. İnşaat sektöründe bir yılda batık kredi oranı yüzde 118 artış gösterdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç’ın haberine göre halen 13’ü özel, üçü kamu ve üçü de katılım bankası olmak üzere 19 bankanın elinde satışa hazır 15 bin 532 gayrimenkul bulunuyor. Bir kısım gayrimenkul de değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmadı. Bunlar da dikkate alındığında finans sektörünün elindeki satılık gayrimenkul sayısının daha da yüksek olduğu belirtiliyor. Bankaların internet sitelerinde yer alan ilanlara bakıldığında, 2019 Şubat ayında ilanların Anadolu illerinde yoğunlaştığı belirtiliyor. Bankaların eline geçen gayrimenkul sayısı son bir yılda yüzde 17 artış kaydetti. Kamu bankalarının elinde 2018’in başında 4 bin 708 gayrimenkul bulunuyordu. Bir yılda kamu bankalarının icradan aldığı gayrimenkul sayısı ikiye katlandı. Özel bankaların elinde ise şu anda 6 bin 296 gayrimenkul bulunuyor.