Arsalar Satışta

Arsalar Satışta

TOKİ 32 ilde toplam 2 milyon 198 bin 188 metrekarelik 242 arsayı satışa çıkarırken, Vakıflar Genel Müdürlüğü ise Türkiye’nin en güzel sahillerinden Aydın Didim ile Muğla Güllük’te arsalarını ihaleye çıkardı. Milli Emlak da Kayseri’de dört okul yapımı karşılığında 54 arsayı konut, ticaret alanı olarak kullanılmak üzere ihale açtı.


Belediyeler başta olmak üzere son günlerde Resmi Gazete’de kamu kurum ve kuruluşlarının arsa satış, kiralama ihalelerinde artış dikkat çekti. Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü Muğla Güllük’te, hemen Marina’nın yakınında 2 bin metrekarelik alanı 5.4 milyon muhammen bedelle inşaat yaptırılmak üzere 25 yıllığına kiralama ihalesine çıktı. Yine aynı bölgede 8 bin metrakerelik arsa için inşaat yapımı karşılığı, 23 yıl süreyle kiralama ihalesi açıldı. Muhammen bedel olarak da yaklaşık 2.9 milyon lira belirlendi. Efeler Işıklı’da yaklaşık 7 bin metrekarelik zeytin ve salamura tesisi ile arsası 27 yıllığına 11.6 milyon lira; 2 bin metrekarelik bir diğer arsa da 1.8 milyon lira muhammen bedelle 21 yıllığına kiralama ihalesine çıkıldı. Söz konusu ihaleler 9 ve 10 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak. Aydın Valiliği de Didim Altınkum’da Yalı Caddesinde 678 metrekarelik vali evini satışa çıkardı. Tahmini bedeli 7.5 milyon lira olarak hesaplanan arsanın bir bölümü, kıyı kenar çizgisinde bir bölümü de imarsız olarak belirtildi.

1.1 Milyarlık Arsa

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Muğla’nın da aralarında olduğu 32 ilde toplam 2 milyon 198 bin 188 metrekare büyüklüğündeki 242 arsayı satışa sundu. Toplam muhammen bedeli yaklaşık 1 milyar 110 milyon lira olan arsalar açık artırma yöntemiyle satılacak. Arsaların nitelikleri konut, gelişme konut, ticaret, turizm tesis, özel eğitim, özel sağlık, rehabilitasyon merkezi, konut dışı kentsel çalışma, sosyal ve kültürel tesis, akaryakıt istasyonu, küçük sanayi sitesi, sanayi ve imarlı arsalar şeklinde belirlendi. TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki merkezinde ve TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda 28 Mart Perşembe günü saat 13.30’da yapılacak müzayede ayrıca “www.emlakyonetim.com.tr” internet sitesinden canlı yayımlanacak.

İstanbul’da satışa sunulan arsalar, İstanbul Başakşehir Kayabaşı’nda özel sağlık ve özel eğitim, Büyükçekmece ve Çatalca’da konut, Eyüpsultan’da konut-ticaret, Küçükçekmece’de özel eğitim ve ticaret, Sancaktepe’de akaryakıt, Sultanbeyli ve Tuzla’da konut niteliği taşıyan imarlı arsalardan oluşacak.

Ankara Yenimahalle Yakacık’ta küçük sanayi sitesi, Gölbaşı’nda konut, konut dışı ve kentsel çalışma, Mamak’ta ticaret ve akaryakıt istasyonu, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Ayaş ve Beypazarı’nda konut niteliğinde imarlı arsalar satışa sunulacak.

Antalya’da satışa sunulacak imarlı arsalar, Kemer Çamyuva’da konut, Konyaaltı Arapsuyu’nda toplu konut, Balıkesir Ayvalık Küçükköy’de konut, Diyarbakır Yenişehir Üçkuyu’da sanayi ve konut, Elazığ merkezde konut ve ticaret, Kocaeli Dilovası’nda konut, ticaret ve gelişme konut, Gebze’de akaryakıt ve konut dışı kentsel çalışma, Gölcük’te konut dışı kentsel çalışma, Mersin Erdemli’de turistik tesis, Mezitli’de konut, Muğla Bodrum ve Datça’da konut niteliği taşıyacak.

Okul Karşılığı Arsa Verecek

Kayseri Sarıoğlan Milli Emlak Şefliği de imarda ‘sanayi alanı, konut dışı kentsel servis alanı, yol ve plansız alan’ olarak görülen toplam 716 bin metrekarelik iki arsa için ihale açtı. Satış ihaleleri 9 Nisan’da yapılacak. Kayseri Milli Emlak Müdürlüğü, Melikgazi’de 24 derslikli ilkokul yapımı için 9 milyon lira bedel belirlendi. Okulun yapımı karşılığında 5 arsayı vereceğini ilan etti. İmarda Mimarsinan Mahallesinde konut ve ticaret alanı ile konut alanı olarak görülen bu arsalar için de rayiç bedel yaklaşık 9 milyon lira olarak duyuruldu. Kocasinan’da yapımı istenen 24 derslikli ortaokul için maliyet de 9 milyon lira olarak duyuruldu. Bunun karşılığında Melikgazi Mimarsinan’da konut alanı imarlı 14 arsa belirlendi. Bu arsaların büyüklüğü 872 metrekareyle bin 800 metrekare arasında değişiyor. Rayiç bedelleri de toplamda 9 milyon lira olarak hesaplandı. Kocasinan Erkilet Mahallesinde yapımı planlanan 24 derslikli iki ayrı ortaokul için de inşaat bedelleri yaklaşık 9 milyon lira belirlenirken, bunların yapımı karşılığında Mimarsinan’da konut imarlı 19 arsa ile bağ, sayfiye ve konut alanı imarlı 17 arsa belirlendi. Söz konusu ihaleler 30 Nisan’da belirlenen fiyatlar üzerinden pazarlık usulüyle yapılacak ve ortaya çıkan fark bedelleri Hazine’ye peşin olarak ödenecek.