Antalya ve İstanbul’un Cazibesi İranlıları Ev Sahibi Yapıyor

Antalya ve İstanbul'un Cazibesi İranlıları Ev Sahibi Yapıyor

Yabancılara konut satışıyla ilgili sağlanan kolaylıklardan sonra Antalya ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin muhtelif şehirlerinden konut satın alan İranlıların sayısı her geçen gün artıyor.

Türkiye’de konut edinmeleri konusunda yabancılara sağlanan kolaylık ve avantajlar,  İranlıların başta Antalya ve İstanbul başta olmak üzere son dönemde Türkiye’de ev sahibi olma taleplerini ciddi oranda artırıyor.

İranlılar Türkiye’den Ev Alıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Kasım 2018 konut satış rakamlarına göre, yabancılara konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artış gösterdi. Kasım’da Türkiye’den en fazla konut alan yabancılar sıralamasında Iraklılar bin 3 konut ile birinci sıraya yerleşirken, İranlılar ise 463 konut ile ikinci sırada yer aldı. İranlılar, Türkiye’nin sağladığı özgürlük ortamı ve turizme uygun coğrafyasının yanı sıra inşaat kalitesi nedeniyle Türkiye’de ev satın almayı tercih ediyor.

Yabancılar İçin Cazip Avantaj

VIP Turkish Pass yönetici ortağı Fatih Çayabatmaz, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türk hükümetinin Eylül 2018’de aldığı kararla Türk vatandaşlığı için yabancı yatırım miktarını makul seviyelere düşürüp ev alanlar için 250 bin dolar, sabit sermaye yatırımı için 500 bin dolar ve istihdam alanı için ise 50 kişi olarak açıkladığını hatırlatan Çayabatmaz, bu adımın Türkiye’den konut satın almayı düşünen yabancılar için çok cazip avantajlar oluşturduğunu kaydetti.

İranlıların en çok Antalya daha sonra da İstanbul’dan ev aldığını söyleyen Çayabatmaz, Antalya’nın denizi, güneşi, doğal güzellikleri ve turizmin merkezi olması nedeniyle emekliliğini burada geçirmeyi düşünen insanların birinci tercihi olduğunu, İstanbul’un ise tarihi, kültürel ve sosyal alanda sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra ticaret ve alışveriş konusunda sağladığı imkanlar nedeniyle tercih edildiğini belirtti.

Türkiye’den konut satın almaları noktasında İranlılara yatırım danışmanlığı hizmeti verdiklerini söyleyen Çayabatmaz, şu açıklamalarda bulundu; “Türkiye, İranlılar için bir özgürlük alanı. Türkiye, yabancıların hem dini hem mezhebi anlamda kendilerini rahat hissettiği bir yer. İstanbul’da her dinden, her dilden ve her milletten insanla karşılaşabilmeniz mümkündür. Devlet büyük bir hoşgörüye sahip, kimin ne yediğine, ne içtiğine, ne giydiğine karışmıyor. Türkiye’de iş ve yatırım yapma anlamında da bürokratik düzen çok basit ve sade.”

İranlıların şu an en çok konut satın alan yabancılar sıralamasında 2’nci olduğunu hatırlatan Çayabatmaz, “İnanıyorum ki çok yakın bir zamanda özellikle 2019’dan sonra bir numara olacaklar. Çünkü hem potansiyel hem de nüfus olarak çok daha güçlü bir konuma sahipler. Yapılan reklam çalışmalarının da neticelerini yeni yılda görmeyi umuyoruz.” şeklinde konuştu. Güncel İnşaat Projeleri