Anadolu Yakası’nın Yükselen Yıldızı Kartal

Anadolu Yakası’nın Yükselen Yıldızı Kartal

Birbiri ardına hayata geçen raylı sistem projeleri ve kentsel dönüşle İstanbul’un en çok rağbet edilen ilçelerinden biri haline gelen Kartal’da onlarca firma, binlerce markalı konut inşa ediyor.

10 -15 yıl öncesine kadar İstanbul’un fabrikalar bölgesi olarak bilinen Kartal, bugünlerde onlarca markalı konut projesine ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un anayasası olarak tanımlanan 1/100.000’lik imar planıyla kentin yeni çekim merkezlerinden biri kabul edilen Kartal’da hızlı bir kentsel dönüşüm süreci yaşanıyor. İlçede bir bir yıkılan eski fabrikaların yerine konut binaları yükseliyor. Öte yandan bölgeye yapılan ulaşım projeleri ilçeye olan talebi artırıyor. 2012’de devreye giren Kadıköy-Kartal metrosu ve geçtiğimiz günlerde açılan Marmaray hattı ile ulaşımı daha da güçlenen Kartal, Anadolu Yakası Adalet Sarayı, Kartal Marina gibi büyük kamu yatırımlarına da ev sahipliği yapıyor.

Yabancı Yatırımcı Çekiyor

Endeksa’nın verilerine göre, Kartal’da konut fiyatları son 4 yılda yüzde 39 artış gösterdi. Ortalama konut metrekare fiyatının 3 bin 467 lira olduğu ilçede ortalama konut satış fiyatı 381 bin 370 lira, konut yatırımlarının geri dönüş süresi ise 25 yıl. Bölgede yatırım yapan markalı konut üreticileri arasında Türkiye’nin en tanınmış müteahhitlerinin yanı sıra yabancı şirketler de bulunuyor. İlçede Teknik Yapı’dan Rönesansa, DKY’den AND Gayrimenkul’e, Dağ Mühendislik’ten Dap Yapı’ya kadar onlarca şirket, binlerce markalı konut inşa ediyor. Umran Yapı ve Amad Gayrimenkul otaklığında haşata geçirilen Kartal Wings, bölgedeki ilk yabancı konut yatırımı olarak öne çıkıyor.

Kartal’da satışa sunulan markalı konut projeleri, 1+0’dan 6+1’e kadar değişik konut tipleriyle ailelerden yalnız yaşayanlara kadar çok geniş bir alıcı kitlesine hitap ediyor. Çoğu dönüşüm projesi olarak hayata geçirile bu sitelerde her bütçeye uygun seçenekler yer alıyor.

Zaha Hadid İmzası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından 2006 yılında açılan yarışmayı kazanan dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in, Kartal Kentsel Dönüşüm projesiyle ilçeye imzasını atmış oldu. Kartal – Pendik aksını İstanbul’un yeni merkezlerinden biri olarak tasarlayan Zaha Hadid’in projesi, 555 hektarlık bir alanı kapsıyor.

Onlarca Proje Binlerce Seçenek