9 Otel İçin 706 Milyon Liralık Yatırım!

9 Otel İçin 706 Milyon Liralık Yatırım!

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizmcilere üç ila 5 yıldızlı otel yapımı karşılığında 49 yıllığına arazi tahsis edecek. 9 otel için yatırım tutarı toplam 706 milyon lira olarak belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinde turizmcilere üç ila 5 yıldızlı otel yapımı karşılığında 49 yıllığına arazi tahsis edecek.

Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre; Bakanlık, Antalya Kemer Çamyuva, Göynük, Tekirova’da bin ila 500 yataklı; Bodrum Gündoğan’da 550 yataklı; Sakarya Akyazı’da orman içinde 18 delikli golf sahası ve 120 yataklı termal konaklama tesisi; Afyon ve Uşak’ta termal otel; Erciyes ve Ardahan’da kayak otelin yapılması amacıyla yerli ve yabancı yatırımcılara duyurdu. Söz konusu 9 otel için yatırım tutarı toplam 706 milyon lira olarak belirlendi.

Arazilerle ilgili tahsis şartnamesinde, son başvuru tarihi 4 Kasım 2019 olarak açıklandı. Tahsis edilecekler listesinde Antalya Kemer ilçesi Çamyuva’da bin yataklı; Tekirova’da, mülkiyeti ormana ait olan yerde 500 yataklı 5 yıldızlı iki otel alanı yer alıyor. Bunlarla ilgili dip notta bu iki yerin, “Devletin hüküm ve tasarrufu altında (DHTA) bulunan tescil harici taşınmaz olduğu” kaydedildi. Göynük’te bulunan arazi ise bin yataklı, 5 yıldızlı otel karşılığı verilecek. Bakanlık tarafından açıklanan 2019 yılı rakamlarına göre 5 yıldızlı bir otel için yatak başına birim maliyet 170 bin 500 lira olarak belirlendiğinden gelişmiş turizm merkezlerinde bin yataklı otelin yatırım tutarı 170 milyon 500 bin lira olarak belirleniyor.

Bir diğer tahsis ise Bodrum Gündoğan’da Kızılburun Mevkii’nde 550 yataklı, 5 yıldızlı otel için inşa edilecek. Ancak bu arazi de DHTA kapsamında bulunuyor. Duyurunun en dikkat çeken yerlerinden biri de Sakarya Akyazı, Kuzuluk Mahallesindeki Salihiye Köyü oldu. Orman arazisi olan bu yere 18 delikli golf tesisi ve 120 yataklı, 5 yıldızlı termal otel yapımı amaçlanıyor. Turizmciler, Sakarya’ya ilk kez bir golf tesisi yapılacak olmasının burada bulunan turist profilini de çeşitlendirebileceğini kaydediyor.

İlanda Kayseri Erciyes’e 120 yataklı, 3 yıldızlı; Ardahan Merkezi Yalnızçam Köyü’ne ise 68 yataklı, 3 yıldızlı otel, Uşak Banaz’da ise orman alanına 4 veya 5 yıldızlı, 600 yataklı otel inşa edilmesi planlanıyor.

49 Yıllığına Tahsis

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu tür arazilerin turizm yatırımcılarına 49 yıllığına veriliyor. İhale kapsamında altyapı katılım payını en yüksek veren, turizme katkı sağlayacak yatırımcılar arasında müzakereler düzenliyor. Tahsis şartnamesi kapsamında Kemer Çamyuva, Göynük için katılım payının 80 milyon; Tekirova’nın ve Bodrum’un 40 milyon; Sakarya 1 milyon; Afyon, Ardahan, Erciyes, Banaz için katılım payı müzakerelerinin 500 bin liradan başlayacağı açıklandı. Yatırımcılar, tahsis edilen arazinin orman vasıflı olması durumunda da ormana denk gelen bölüm kadar, yatırım bedelinin yüzde 3’ü tutarında ayrıca bedel ödeme yapılıyor. Bu tutar kesin tahsisin yapılmasından sonra 5 yıl vadede, 5 eşit taksitte alınıyor.