3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin İhale Çağrısı Aralık’ta Yapılacak

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin İhale Çağrısı Aralık'ta Yapılacak

Üç katlı İstanbul Tüneli projesinin ihalesi Aralık ayında yapılacak. Bu dev proje sayesinde 10 istasyondaki 9 farklı demiryolu sistemi hızlı metro ile birbirine bağlanacak

Üç katlı İstanbul Tüneli, dünyada ilk kez tamamlanacak. Bu büyük ölçekli projenin ihalesinin Aralık ayında yapılması planlanıyor. Asya ve Avrupa kıtalarını dünyanın ilk projelerine bağlayarak İstanbul’da ulaşım yine insanları rahat ettirecek.

3 katlı İstanbul Tüneli projesi, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Üç katmanlı tünel tasarımı; Boğaz’ı iki kez geçmeye gerek kalmadan, binlerce metre tünel inşaatı maliyetlerinden ve zamandan tasarruf sağlayacak, ekonomik ve pratik bir çözüm sağlayacaktır.

Günde 6,5 Milyon İnsan

15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli birleştirilip, tek tünel ile geçilecek. Mega proje ile  İstanbul dünya çapında model olabilecek bir metro sistemine sahip olacak.

Sabah’tan Barış Şimşek’in haberine göre; günde 6.5 milyon insanın kullanacağı toplam 10 istasyonda 9 farklı raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanacak. Aralık ayında ihale çağrısına çıkılması planlanan projede ihalenin ise önümüzdeki yılın başlarında yapılması planlanıyor.

Dünyada İlk Defa

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin ihalesinin Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılası planlanıyor. Söz konusu iş için etüt proje çalışmaları 29 Mayıs 2017’de başladı. Etüt projesi 7 Aralık’ta teslim edilecek. İstanbul Boğazı’nda Jeofizik Etüt ve Batimetrik Harita Alımı ile belirlenen noktalarda derin deniz sondajları da tamamlandı.